„Wszystko mi Disco” i premiera „Całuj mnie całuj” formacji KALIMERO

idp opiniotworczy
 

W czwartkowym programie z dn. 25 kwietnia 2013 r. pt. „Wszystko mi Disco” stacji Polo TV u Maćka Smolińskiego jak zwykle mieliśmy do obejrzenia same premierowe klipy.

Program rozpoczął się od klipu formacji CLIVER pt. „Dom, wino, sex”. W 2002 roku Cezary Hajdacki założył zespół CLIVER. Od początku w składzie był jeszcze Darek Szczepański, następnie do zespołu dołączyli Arek Spociński, a na końcu Jarek Szmigielski. W ten sposób powstał dzisiejszy skład zespołu, a więc Czarek, Darek, Arek i Jarek. Pierwsza płyta zespołu nosiła nazwę „Kanikuły”, co w języku rosyjskim oznacza „wakacje”. Została wydana w 2007 roku. Dwa lata później ukazała się druga płyta o tanecznej nazwie „Pokaż jak się kręcisz”. Dla mnie jednym z największych przebojów zespołu CLIVER jest piosenka pt. „Moje ciało oszalało”, do której w styczniu 2012 został opublikowany teledysk.


24 kwietnia na kanale zespołu CLIVER w portalu YouTube (skrót: YT) ukazał się materiał z planu teledysku do piosenki pt. „Dom, wino, sex”, a właściwie był to program pt. „This is backstage TV”, który poprowadziła Ola Talarczyk, młoda, zdolna i niebezpieczna. A że ładna, to chyba nie muszę dodawać. Materiał wyprodukowała Dwaem Media Group. Plan do teledysku odbywał się na kręgielni, a ujrzeć na nim mogliśmy rozentuzjazmowanych chłopaków z CLIVER z buziami jak banany, i modelki zaangażowane w produkcję. Ola rozmawiała z jedną z nich, a była nią Kasia Sikorska, blond bogini Miss Polonia Dolnego Śląska, która opowiadała o konkursie na polską Marylin Monroe, w jakim wzięła udział, i w którym zwyciężyła. Panią Katarzynę mogliśmy zobaczyć w stroju, a jakże, pokojówki, w którym wyglądała na pewno o niebo lepiej, niż jako sobowtórka amerykańskiej ikony. Teledysk był kręcony m.in. w centrum Wrocławia. Arek próbował odpowiedzieć na pytanie prowadzącej program o to, z czego wynika fenomen disco polo. Rezolutny Arkadiusz przypomniał o popularności disco polo w latach dziewięćdziesiątych, wspomniał, że z niewiadomych powodów ludzie zaczęli się wstydzić disco polo, i że teraz popularność tej muzyki wraca do telewizji, a ludzie wracają do korzeni. Jarek dodał, że ludzie chcą słuchać disco polo ze względu na prostotę przekazu. A fenomen polega na tym, że przy takiej muzyce można się np. na imprezie wyluzować i znieczulić. Mowa była także o tym, że radia komercyjne blokują piosenki disco polo i nie nadają ich u siebie. Na szczęście są jednak jeszcze radia internetowe, które zauważyły problem i same nadają ten rodzaj muzyki. Arek i Jarek wspominali o Marku, którego już nie ma w zespole, a później Jarek opowiadał o koleżance Magdalenie, która odpowiada za choreografię na koncertach zespołu. Obok Kasi, główną rolę w filmie otrzymał Rafał Czuchryta, który na co dzień prowadzi bloga mody. Rafał mówił, że najtrudniejszą sceną na planie było wyjmowanie pokręconej taśmy, ale, co istotne, był wtedy przed sceną „łóżkową”, a przerażenie malowało się na jego twarzy wyraźnie. Co ciekawe, Rafał w teledysku, i pewnie w życiu także, wykonywał rolę „hipstera”, a więc, dla niewtajemniczonych, takiej osoby, która swoim zachowaniem, ubiorem, ogólnie stylem życia, dystansuje się wobec kultury masowej. Darek wspominał o tym, że disco polo mogłoby być dobrym towarem eksportowym, a Czarek potwierdził, że podobno już słuchają ich muzyki za granicą. Podsumowując, chłopcy z zespołu CLIVER zapewniali, że dzisiejszy teledysk będzie nowym smaczkiem, odsłoną innego wizerunku, w którym z pewnością nowością będzie postać wspomnianego hipstera. Muszę pod koniec pochwalić prowadzącą program „This is backstage TV”, która pokazała się ze strony bardzo profesjonalnej, a zadawane przez nią pytania były intrygujące i kryły za sobą rozeznanie nie tylko w twórczości zespołu, ale także w szerszej sferze kultury.


Scenerią w teledysku, zgodnie z zapowiedzią, była m.in. kręgielnia, a pierwszym pytaniem, jakie pojawiło mi się w głowie, było: co to ma wspólnego z domem, winem i seksem? Bardzo mi się podobało wejście Katarzyny w stroju biznesowym, gdy padały słowa „imprezka jest, moja pani w tłumie…”, a każdy jej ruch był wtedy muzyką. Hipster grał z chłopakami z CLIVER w kręgle, co chyba niezbyt pasowało do jego filozofii, a później, gdy zobaczył dziewczynę, tytuł piosenki stał się dla mnie jasny: „dom, wino, seks to jest pomysł na dziś”. Nie będę się znacznie rozwodził nad przebiegiem teledysku, bo już i tak dużo miejsca poświęciłem temu wydarzeniu, ale powiem, że piosenka jest dobra, jednak w klipie nie pasowało mi to, że chłopak grający hipstera nie był, o dziwo, zbyt męski, co w relacjach z dziewczyną, którą miał poderwać na wino i seks, wypadało blado. Dziewczyna piękna i świetna. No, ale cóż? Takie widocznie mamy czasy, kiedy to dziewczyna podrywa sfeminizowanego młodzieńca, i zaprasza go do siebie na chatę. A kaseta magnetofonowa z rozwiniętą taśmą, której naprawieniu hipster nie mógł zaradzić chyba wyraźnie to symbolizuje. Jednak dla takiej dziewczyny mógłbym i na moment stać się sfeminizowanym hipsterem.

Marcin Miller, polska ikona disco, zaprosił na wspólny klip z formacją RED BRIDGE pt. „Ona woli disco”. 11 lutego w hotelu Odyssey w Dąbrowie koło Kielc Marcin Miller był na planie tego teledysku. Piotr Łataś, reżyser klipu, opowiadał o współpracy Marcina z zespołem rockowym, a Marcin wspominał, że chłopaki z zespołu rockowego byli ostrzegani przed tym wspólnym projektem, i stwierdził, że mają oni duży dystans do siebie i są otwarci. Konrad Kamizela, wokalista RED BRIDGE, rzeczywiście wyglądał na wyluzowanego człowieka i odbijał piłeczkę, że także Marcin może czuć się podobnie jak oni, z tej nietypowej współpracy. Oficjalna premiera singla odbyła się 19 kwietnia. Zespół RED BRIDGE powstał w 2006 roku i ma na swoim koncie już trzy albumy solowe: „Nobody’s Real” z 2007 roku, „Szach mat” z 2009 roku i „Niedosyt” z 2013 roku. Wykonuje muzykę określaną mianem hard rock. Formacja pochodzi z Końskich w woj. świętokrzyskim, a tworzą ją Mateusz Salata, Rafał Romańczuk i Konrad Kamizela. W teledysku widać, jak pod hotel podjeżdża limuzyna, i zdawałoby się, że z niej powinien wysiąść Miller. Ale nie. Wysiadają mroczne chłopaki z RED BRIDGE, a następne sceny, gdzie ludzie bawią się w basenie czy na porządnej imprezie przywołują obraz wyzwolonej młodzieży, gdzie seks, narkotyki i mocny rock to normalka. Świetne ujęcia na scenie, dynamiczna kamera, ciężkie rockowe brzmienie i tekst, który ładnie się układał na ścieżce dźwiękowej, to wszystko sprawiło, że propozycja RED BRIDGE z wokalem Kamizeli i Millera wypadła rewelacyjnie. Dziewczyny w klipie z mrocznym makijażem i walką na poduszki, z których pióra leciały w każdą stronę, to prawdziwe twarde kobiety, i aż dziw brał, że Ona woli disco. Ale wolała. Także komentarze pod filmem na YT pokazują, że tak różne środowiska, jak te, lubiące mocne brzmienia rockowe, i te, wybierające łagodne i lekkie disco, potrafią się spotkać i szanować nawzajem. Świetny kawałek, świetny klip. W tym temacie to wszystko.

Następną piosenką i klipem była premiera formacji FOCUS pt. „Ogień w sobie masz”. Zbyszek Perkowski po kilku miesiącach nagle startuje z bardzo dobrym, acz ironicznym, teledyskiem pt. „Piękny i boski”, w którym gościnnie wystąpiły panie: Eva Basta, Justyna Mosiej i Elwira Mejk, a teraz wypuszcza kolejne dzieło. Czy jest ono na tym samym poziomie? Od razu rzuca się profesjonalna grafika przedstawiająca tytuł piosenki i wykonawcę. A piszę o tym dlatego, że nie tak dawno mieliśmy przyjemność zobaczyć klip pt. „Jesteś” formacji JORRGUS, gdzie grafika była zrobiona na znacznie niższym poziomie, co obniżało wartość samego dzieła. W klipie „Ogień w sobie masz” główną rolę zagrała Kamila, tancerka z formacji FOCUS. Zbyszek śpiewał swoim charakterystycznym głosem tak, że nie pozostawił złudzeń, kto jest w czołówce polskiej muzyki disco. Historia opowiedziana w klipie jest składna i logiczna. Dziewczyna nieszczęśliwa w związku, bo zdradzana, postanawia zerwać z przeszłością i wyruszyć na miasto, a ściślej na klubowy parkiet. Mijani ludzie na ulicy, widząc Kamilę, tańczą i dzielą się szczęściem. Myślę, że po genialnej premierze w tym roku piosenki i klipu „Piękny i boski”, „Ogień w sobie masz” jest propozycją równie dobrą i aż dziw bierze, że ten artysta jest w tak dobrej formie. Gdzie Perkowski znajduje pomysły na swoje świetne piosenki i równie dobre klipy?

Kolejną premierą w ostatnim kwietniowym odcinku programu „Wszystko mi Disco” był klip CASANDRY & PRZYJACIÓŁ pt. „Życie to bitwa”. 21 kwietnia 2013 roku CASANDRA była gościem Roberta Klatta w programie „Disco Polo Live” w stacji Polo TV, gdzie opowiadała m.in. o tej premierze. Zapytacie, skąd się wzięły młode osoby, które określono wspólnym mianem „przyjaciele”? Już odpowiadam. W Białej Podlaskiej we wrześniu 2012 roku ruszył program pt. „Bitwa Bialska”, w którym dzieci rywalizowały między sobą muzycznie, a znani artyści prowadzili różne grupy i uczyli swoich podopiecznych śpiewu. CASANDRA reprezentowała nurt disco polo i razem z dzieciakami ze swojego teamu wygrała cały konkurs. Nagrodą dla dzieci i młodzieży był udział w nagraniu piosenki i klipu pt. „Życie to bitwa” wspólnie z Elwirą Matysiak. Jak opowiadała autorka, piosenka mówi o pokonywaniu życiowych trudności, o walce z trudnościami. Śpiewa ją dokładnie dziesięć osób, zaś w teledysku wystąpiły 23. osoby. Tekst piosenki jest optymistyczny, za co została ona wyróżniona na stronie IDP w ostatnim odcinku z serii „Życie na maksa”. Ładne obrazy z sali treningowej, sensowny scenariusz pasujący do słów piosenki, nieźle zagrane role przez dzieciaków, zwłaszcza jednego z nich, dzieciaka/cwaniaka, wszystko na wesoło, acz z poważnym przesłaniem. Brawo Elwiro, brawo dla dzieciaków i młodzieży! Życzę dalszych sukcesów, i gratuluję tego teledysku i piosenki, które wypadły bardzo dobrze.

Kolejnym klipem był materiał od grupy FAKERS ze Śląska. To młoda formacja, której rozpoczęcie aktywności możemy datować na koniec lutego 2013 roku. Zespół ma na swoim koncie, oprócz prezentowanej piosenki, utwór o tytule „Zakochać się tego lata”. Założycielem zespołu jest Krzysztof Dereszyński, muzyk, wokalista, kompozytor, autor tekstów oraz aranżer w jednej osobie, a skład formacji dopełnia silna grupa wokalistów, bo dwie kobiety, Natalia Bezegłów i Gabriela Fuchs, a także jeden mężczyzna, Bartosz Bezegłów. Mimo, iż formacja w tym projekcie działa niedługo, to grupa współpracuje ze sobą już kilka lat. Tym razem przedstawia się dla Was w nowej odsłonie tzw. „disco-dance”, i zapewnia, że „teksty mają być lekkie i przyjemne, ale nie prostackie i banalne”. Klip był kręcony 23 marca tego roku. Prezentowane obrazy są w stylizacji z poprzedniego systemu polityczno-ekonomicznego w Polsce. I jak na poprzedni system przystało, z wieczora kawalerskiego należy, by dobrze się bawić, zrobić cały tydzień. Jednakże perspektywa tygodnia kawalerskiego przedstawionego w wideoklipie nie jest zbyt pociągająca. Jeden towarzysz zbudziwszy się na mocnym kacu dostaje telefon od drugiego towarzysza w widocznym stanie upojenia, i zostaje poinformowany, że rozpoczyna się tydzień kawalerski. Zdecydowanie mocną stroną w klipie są obrazy, które dla osób pamiętających czasy sprzed 89-go roku mogą być przyczyną rozrzewnienia. Stare telefony, gramofony, telewizory, obrazy na ścianie, proporce, pieczęcie, motory, wagi i goździki. Także prosty, acz nie prostacki refren jest mocną stroną piosenki. Aby jednak to oglądać, trzeba nie tylko być tak szalenie usposobionym zabawo, by brnąć dalej w libację bez opamiętania, ale także trzeba mieć właściwe nastawienie, bowiem cała tematyka, mimo pozornej lekkości i ludyczności, jest ciężka, jak ciężkie mogą być polskie wspomnienia.

W przerwie między teledyskami Maciej Smoliński zaprosił na drugie urodziny Polo TV, które odbędą się 16 maja w klubie Explosion w Warszawie, a Radek Liszewski zaprosił na klip do piosenki pt. „Męska rzeczywistość”. Materiał wideo nie jest nowy, bo z kwietnia tamtego roku, a obejrzało go na oficjalnym kanale formacji WEEKEND w YT 2,73 mln osób wysoko oceniając w stosunku 6,52 do 1 (pozytywne/negatywne oceny). Radek w roli drania ze swoim charakterystycznym wokalem, wartym obecnie miliony, pokazuje, co znaczy muzyka disco polo tuż przed wybuchem ogromnej popularności „Ona tańczy dla mnie”, tak jak widoczne pączki przepowiadają przyszłe kwiaty. Myślę, że największą siłą formacji WEEKEND jest zdolność uczynienia z przeciętnej kobiety kobiety pięknej, bowiem, jeśli przyjrzymy się modelkom występującym w klipach Radka, to one tak naprawdę piękne szczególnie nie są, lecz, kiedy zaczyna grać muzyka, a wokal oplata je słowami nietrudnej piosenki, one natychmiast stają się niemal boginiami. I chyba to jest ten drobny szczegół, który potrafił wywindować WEEKEND tak wysoko. Która z dziewczyn nie chciała by poczuć się piękna? Która mogłaby tak szybko to uczynić?

Następnym mocnym akcentem w programie był klip słodkich chłopaków z SOLEO pt. „Ania i Hania”. To prosta opowieść o upojnej nocy, po której bohater budzi się z dwiema młodymi paniami obok siebie w łóżku. Ta historia, której przebieg marzyłby się niejednemu panu, jest taka lekka i zabawna, że słucha i ogląda się jej z przyjemnością, tak jak przyjemne mogą być lody truskawkowe, albo Ania po lewej, a Hania po prawej. SOLEO jest na topie, nic dodać, nic ująć.

Kolejną premierą w programie „Wszystko mi Disco” był klip formacji SYSTEMATIC pt. „Powiedz mi”. Ten zespół istnieje już na rynku prawie dwie dekady, a Piotrek Molenda i Marek Domagała, stanowiący obecny skład, czarowali już wcześniej klipem o nazwie „Zaczaruj mnie”, który został bardzo dobrze przyjęty przez widzów. Tym razem formacja z Ogrodzieńca nie tyle chce czarować, co coś powiedzieć. W klipie wplecione są pokazy ognia, które to stanowią jeden z elementów występów koncertowych grupy. Ponadto, gościnnie wystąpił Krzysztof Drabika i udowodnił, że z fachu barmana można uczynić sztukę. Piękna, kruczowłosa modelka, prestidigitatorskie sztuczki, pozytywne przesłanie, i akordeonowy prym oraz delikatny wokal sprawiają, że piosenka jest ciekawą propozycją, propozycją poprawiającą nastrój i jedną z takich, którą chciałoby się słuchać bez przerwy. Miłość nie zna granic, dlatego nie można przeszkadzać, trzeba tylko patrzeć, słuchać i udać się razem z SYSTEMATIC aż do momentu, kiedy blady świat nas zastanie.

Bartek Padyasek z D-BOMB w kolejnej odsłonie programu miał tylko 32 sekundy, by podbić bitem Wasze serca. I mu się udało, przynajmniej jeśli chodzi o moją skromną osobę, bo premierowy klip „32 sekundy” to produkcja na najwyższym poziomie. Dziewczyny exclusive, które potrafią spełnić wszystkie sny, interesujące kolory klubu i te nieco ponad pół minuty, które wystarczą Bartkowi, by uwieść kobietę, to chyba aż nadto, by był to hit. Wokal lidera D-BOMB podrasowany spożywaną, a zarejestrowaną na backstage’owych taśmach, czystą, prezentuje się tu niczym słynne kwestie Bogusława Lindy w „Psach”, i choć może nie jest to świadome, to jest to chyba uniwersalny głos samca alfa, który potrafi w tak krótkim czasie zapewnić sobie po raz kolejny obsługę na najwyższym poziomie od najgorętszej laski w klubie. Pytanie tylko, czy nie jest to zasługa złotej karty?

Nowościom w programie stacji Polo TV nie było końca, a Maciej Smoliński zaprosił na klip KALIMERO pt. „Całuj mnie całuj” z połowy kwietnia 2013 roku. To również mocna pozycja i pretendent do statusu hita. Piosenka ma dużą szansę wejść do kanonu piosenek weselnych, i już sobie wyobrażam, że żadna z imprez tego typu nie będzie mogła obejść się bez covera tego kawałka. To jest taki utwór, że właściwie nie ma ochoty się zagłębiać w obrazach wideoklipu, a nawet nie za bardzo ma się co napisać. Chce się tylko włączać ponownie i pozostać w objęciach muzyki, która jest zapisem i kwintesencją tego, co chłopak może dać dziewczynie, by była szczęśliwa.

Premierę miała także produkcja zespołu OKEJ pt. „Kup moje ciało”. Na uwagę zasługuje charakterystyczny wokal, w którym wypowiadane słowa nie pobrzmiewają może zbyt wzorową dykcją, ale za to z pewnością nie dają o sobie zapomnieć.

Źródło: zespół OKEJ

Grzegorz Grzywiński z formacji OKEJ z uwodzicielsko pięknymi modelkami

Taktyka bohatera klipu jest tu oczywista, wystarczy wpaść do klubu, gdzie dziewczyn jest trzy razy więcej, niż facetów, i uderzać śmiało z frazą „kup moje ciało” powtarzając ją tak często, aż któraś zmięknie i ośmieli się zaryzykować dokonanie transakcji. Zdumiewa szczerość i pozytywna energia przekazywana przez lidera zespołu, Grzegorza Grzywińskiego. Zdumiewa bardzo dobra muzyka skomponowana ze słowami. Aż tyle rzeczy mnie zdumiewa w dzisiejszym programie i prezentowanych klipach, że otwieram szeroko buzię ze zdziwienia i zastanawiam się, czy to nie najmocniejszy odcinek, jeśli chodzi o wysoką jakość premierowych klipów.

To była już ostatnia propozycja w programie „Wszystko mi Disco” stacji Polo TV, która pełna była wysokiej jakości produkcji, wręcz zdumiewających piosenek. Pokazuje to, że rynek disco polo napełnia się dobrymi wykonawcami, którzy robią muzykę zawodowo i w dodatku co jakiś czas wypuszczają utwory tak piękne, że aż dziw bierze, skąd mają na nie pomysły. Wybór najlepszego kawałka nie jest prosty.

Dlatego wybór pozostawiam jak zwykle Wam i pytam, który klip był najbardziej zajmujący i pociągający? Która piosenka najbardziej Wam się podobała?

Źródło: http://www.cliver.pl/
http://www.youtube.com/user/VanilaRecords/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/zespolcliver/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/echodniaeu/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/RedBridgeTV/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/Gabart050878/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/elwira677/videos?view=0
http://fakers.com.pl/
http://www.youtube.com/channel/UCZ_4wh6-R-eCV_z26SjMAYQ/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/WeekendOfficial?feature=watch
http://www.youtube.com/user/MusicSoleo/videos?view=0
http://www.youtube.com/user/systematic2/videos?view=0
http://systematic.net.pl/
https://www.youtube.com/user/UniversalMusicPolska/videos?view=0
https://www.youtube.com/user/kalimero134/videos?view=0
https://www.youtube.com/user/greenstarokej20010/videos?view=0

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>