UNITED

united
 

Grupa UNITED powstała już spory kawał czasu temu, bo w 1994 roku. Pomysłodawcami powstania zespołu byli Mariusz Rogowski oraz Bartek Piasecki. Już rok później na przełomie wiosny i lata zespół nagrywał swoją pierwszą płytę. Płyta, z takimi przebojami, jak „Zdrada I Fałsz” czy „Dotykaj Mnie Co Noc” została bardzo optymistycznie przyjęta i osiągnęła status „złotej” z ponad 100 tys. sprzedanymi krążkami. UNITED w ten sposób trafia w przestrzeń klubową i w świadomość polskich DJ-ów, dla których staje się ulubionym zespołem wśród rodzimej muzyki tanecznej. Mariusz Rogowski w roli producenta muzycznego, niesiony falą sukcesu, współpracuje z takimi gwiazdami polskiej sceny muzycznej, jak Nazar, Kayah czy podejmuje się remiksu dla Piaska.


W 1996 roku UNITED daje koncerty w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie, gdzie zostaje bardzo dobrze przyjęty. Po powrocie zza oceanu, zespół koncertuje w Polsce między innymi z takimi gwiazdami muzyki dance, jak Fun Factory, Culture Beat czy DJ Bobo. W tym samym pracowitym roku powstaje druga już płyta zespołu pt.: „Energize”. Do UNITED dołącza wokalistka Aneta oraz dwóch tancerzy – Marcin i Marek. Największym hitem drugiej płyty staje się utwór „Koniec Gry”, który zdobywa wysokie pozycje radiowych i telewizyjnych list przebojów.

W czerwcu 1997 roku następuje premiera trzeciego krążka pt.: „U-XIT-ME”, która poprzedzona singlem z utworami „Naprawdę Nie Wiem” i „U-XIT-ME” staje się nie tylko bardzo popularna w Polsce, ale i słychać o niej w USA, Kanadzie, Niemczech czy Francji, a zespół ponownie koncertuje za oceanem. Warto wspomnieć, że i ten krążek otrzymał status „złotej płyty”.

Chwila oddechu. „Naprawdę Nie Wiem” to kawałek na zadyszkę i nostalgiczną przystań, chwilę refleksji w zagalopowanym turbokapitalistycznym nowym polskim świecie. Jednak nie rzecz w nim o pieniądzach, ale o „nas”, o przyszłości dwojga ludzi, o odchodzeniu, prawdziwa to potyczka z poetyczną materią przybraną w dyskotekowe bity i raperskie wstawki. Z kolei „U-XIT-ME” to kawałek w sam raz na klubowy trans z gwizdkiem w ustach czy maską gazową na twarzy. Dym się rozszerza rozpraszając światła, rytm przyśpiesza o my odlatujemy w podskokach, które już same nie nadążają za tymi późniejszymi ruchami ciała, jakby na przekór czasowi, na bakier z fizyką. Słyszymy tylko „U-XIT-ME” i odpływamy. Podobnie pobrzmiewa utwór „I Love You So Much”, gdzie do zabawy zapraszają odgłosy kobiecego orgazmu, kobiece podszeptywania czy zachęcania, jednak jest on mimo wszystko trochę spokojniejszy i mniej wciągający w kosmiczną otchłań. Jest także kawałek-klasyka pt.: „Go Baby Go”, który – o czym pisałem przy okazji grupy B-QLL – został później odświeżony i w nowej odsłonie nadal zdobywa swoich słuchaczy. Dobry utwór ma taką cechę, że bez trudu oddaje się wielości interpretacji, nie zatracając przy tym swojej duszy i rodowodu.

W 2001 roku UNITED wydaje czwartą płytę pt.: „UNITED IS BACK”. To reaktywacja zespołu po trzyletniej absencji. Czy reaktywacja albo reanimacja staje się udana? Wydaje się, że tak, choć chyba najlepsze lata grupa ma już za sobą. Są na tej płycie jednak takie perełki, jak „Jeszcze Jedna Noc” czy „To Ja Max”. Wokal łagodnieje, bity także, jednak tekst jest nadal wyjątkowy, wpadający w ucho, zapisujący się natychmiast na dyskach twardych ludzkich głów. Na przykładzie tego drugiego utworu wyróżnionego przeze mnie z ostatniej płyty debiutuje raper MAX, który zmienia oblicze całości. Nie zmienia jednak na tyle, by z podstarzałego już zespołu wykrzesać nowe życie. Popularność grupy powoli słabnie, jak słabnie puls umierającego. Sprzedaż ostatniej płyty to 65 tys. egzemplarzy. Czy dużo, czy mało? Sami oceńcie.

Koncert zespołu UNITED w Wołominie (9 stycznia 2006 roku) dla WOŚP

Źródło: http://www.united.com.pl/


Największe sukcesy grupy UNITED:

1995 – nagroda od DMC POLAND za najlepszą płytę Dance w kategorii „Polski wykonawca”;

1995 – status złotej płyty za sprzedaż ponad 100 000 egz. płyty pt.: „UNITED”

1997 – status złotej płyty za płytę U-XIT-ME

1997 – uhonorowanie za najlepszy zespół Dance w Polsce przez DEE-JAY mix club POLAND

1998 – nagroda za drugi najlepszy zespół Dance w Polsce oraz za najlepszą choreografię.

Cechy wyróżniające grupę: klubowe bity i przemijająca hegemonia.

Źródło: http://www.united.com.pl/UNITED.html

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>