TROPIC

impreza-disco-polo
 

Zespół TROPIC powstał w 2003 roku, a jego inicjatorem był Krzysztof Makowiecki, muzyk z wykształcenia, wokalista i frontman grupy. Obok Krzysztofa, osobą szczególnie wyróżniającą się w zespole jest wokalistka Joanna Chmielewska.

Zasadą jaką się kierują w procesie tworzenia zarówno muzyki, jak i tekstu piosenek, jest ta, by wzorować się na muzykach klasycznych i łączyć luźne wykonanie muzyki z tekstem. W ten specyficzny sposób ponoć trafiają do mniej wyrobionych muzycznie odbiorców. Sądząc po ilości fanów na facebookowym fan page’u, coś w tym musi być.

Zespołowi TROPIC zależy na tworzeniu własnego specyficznego stylu muzycznego, i nie stronią przy tym od wykonywania innego gatunku muzyki niż disco-polo, z czego czerpią inspirację do dance’owych kawałków.

Dyskografia zespołu przedstawia się następująco: „Wesele z klasą”, „First Time”, „Dotykaj mnie” oraz „U la la la…”.


Teraz może nieco o ich piosenkach. Jedną z nich jest „Zobacz kotku co mam w środku (cie ciererecie)”. Kluczową w tym utworze jest fraza albo – lepiej – neologizm „cie ciererecie”. Co to słowo oznacza? Ano to, że „będziemy robić to/na sposobów różnych sto”. Więcej wyjaśniać tego nie trzeba. Głębi tu nie ma, ale jednak jest coś, co wyróżnia ten kawałek, a na pewno zbliża on ludzi do siebie. Szybkie tempo utworu potęguje to, że chcemy przy nim tańczyć, ruszać się bez przerwy, i robić to…na sposobów różnych sto. Po prostu „cie ciererecie”. Za sprawą popularności piosenki, zespół TROPIC postanawia nakręcić do niej teledysk, który ukazuje się na ich kanale w portalu YouTube.com (skrót: YT) 23 sierpnia 2012 roku. Na uwagę zasługuje szczególne ucharakteryzowanie członków zespołu, którzy mają na sobie ciemne okulary, każde w innym kolorze oprawy, i kolorowe wakacyjne stroje. Nic jednak w tym dziwnego, bo okres jest iście wakacyjny. A gdzie najlepiej kręcić teledysk dla zespołu TROPIC, jak nie ma się do dyspozycji tropikalnych miejsc? W Konstantynowie Łódzkim nad stawami, jak identyfikuje miejsce kręcenia zdjęć Worlaxx, autor komentarza na YT. Nie da się także nie zauważyć wokalistki zespołu, Joanny Chmielewskiej, która wyróżnia się równo przystrzyżonymi na czole blond włosami, najprawdopodobniej będącymi jej wizytówką sceniczną.

Jeszcze wcześniej, bo z początkiem roku 2012, ukazuje się na YT teledysk do przeboju pt.: „Chcę być żoną”. Jest to historia o „rzekomej” zdradzie, o odrzucanych przeprosinach, o rozbieżnych planach kobiety i mężczyzny, o pogodzeniu się. Użyłem cudzysłowu przy wyrazie „rzekomy”, bowiem teledysk jest tak sprytnie skonstruowany, że dopiero na jego końcu, po retrospekcji kadrów , okazuje się, że to nie była zdrada, ale zwykły zbieg okoliczności co do – wydawałoby się – niedwuznacznej sytuacji chłopaka „oszukanej” dziewczyny i innej atrakcyjnej kobiety. Na moją uwagę zasłużył sobie także drobny szczegół ubrania amanta z teledysku, który pod ciemną marynarką nosi bluzę dresową z kapturem. Trzeba przyznać, że jest to dosyć oryginalny zestaw. Aż przypomniało mi się, jak w wieku około osiemnastu lat nosiłem podobny zestaw, jednak skład jego był trochę odmienny: na dresowej bluzie z kapturem nosiłem względnie wyprasowaną koszulę z kołnierzem. Grunt to pomysł, by niedużym kosztem utworzyć coś zaskakującego. Mam nadzieję, że z portalem imprezadiscopolo.pl będzie podobnie. Kończę jednak tę odległą parabolę myślową i przechodzę do kolejnych wideoklipów.

Dalej będzie to retrospekcja. Utwór „U la la la” zostaje zekranizowany pod koniec 2011 roku. Tam, na nosach rozentuzjazmowanych młodych ludzi, spoczywają … ciemne okulary w różnych kolorach opraw. Widać, motyw to charakterystyczny. Młodzież wyrusza samochodem do klubu. A jakże! Na parkiecie dzieje się istne szaleństwo. Przekroczenie progu klubu oznacza otrzymanie magicznej mocy, za pomocą której możemy stać się kim chcemy („Już teraz wiesz, że możesz być, kim tylko chcesz”). Piosenka jest lekka i przyjemna i chce się przy niej bawić. Teledysk prosty, ale trafiony, co pokazuje, że niekoniecznie potrzeba dużych środków do osiągnięcia wielkich efektów. Warto obejrzeć. Oj, będzie się dziać, u la la la.

Każda retrospekcja ma swój początek i koniec. Swoją zakończę w tym miejscu i powrócę do rzeczy aktualnych.

4 grudnia 2012 roku zespół TROPIC publikuje na własnym kanele YT świąteczny teledysk pt. „Śnieg prószy”. Myślę, że nie do końca był to eksperyment udany. Chociaż, każda okazja na obejrzenie w teledysku fotogenicznej wokalistki zespołu jest dobra, by podziwiać jej nie tylko talenty artystyczne, ale i inne przymioty. Jeśli potraktować ten eksperyment na wesoło, to niekoniecznie trzeba by ocenić go tak surowo, jak zrobiłem to wyżej. Niech ten enigmatyczny komentarz wystarczy, by zachęcić Was do obejrzenia wideoklipu.


Ostatnim wideoklipem jest materiał do piosenki „Idziemy na miasto”. Jego premiera podczas koncertu w Speed Clubie (Stare Rowiska k/Skierniewic) nastąpiła 10 listopada 2012 roku, a dzień później kawałek ukazał się na Facebooku. Jego treść jest zdecydowanie młodzieżowa, i po wysłuchaniu tego utworu aż chce się wyruszyć na miasto. Czy będzie to hit? Na razie wszystko na to wskazuje.

Źródło: http://tropicmusic.eu/
http://www.facebook.com/Tropic.eu
http://www.youtube.com/user/grupatropic?feature=plcp

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

2 komentarzy do TROPIC

  1. Patrycja pisze:

    Tego właśnie szukałem. Świetna strona.

     
  2. Wesele pisze:

    Mógłby ktoś podpowiedzieć jakieś odjazdowe miejsce na walentynki? Chciałbym się wybrać ze swoją żoną w jakieś bajkowe miejsce.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>