TOPLES

Błażej Lange z zespołu TOPLES
 

Historia formacji TOPLES sięga 1998 roku, kiedy to Marcin Siegieńczuk był jej liderem, wokalistą i autorem części piosenek. Związek Marcina z formacją TOPLES trwał do 2006 roku. W 2007 roku w zespole pojawił się Błażej Lange, osoba o zupełnie innym wizerunku i bardzo ciekawa nie tylko artystycznie, ale i w całokształcie swojej fisys, która została liderem i wokalistą. Oprócz Lange, z zespołem współpracuje i wspomaga go na scenie profesjonalna grupa taneczna Fair Play Studio, co owocuje występami na bardzo wysokim poziomie artystycznym.

Błażej Lange to człowiek, który od najmłodszych lat interesował się muzyką i tańcem. W 2004 roku stał się absolwentem Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie perkusji i fortepianu. Współpracował w okresie szkolnym z zespołem Happy Singers, z którym nagrał płytę pt. „Pokaż jak żyć”, a także był gościem na płycie zespołu Kolor pt. „Śpiewaj i tańcz”. Co ciekawe, artysta również i na polu tanecznym odnosił bardzo duże sukcesy. Tańczył w formacjach: Viva, Szał, Skat czy Atom. Zdobywał wysokie miejsca na Mistrzostwach Polski, Europy i Świata w następujących stylach tanecznych: disco, hip-hop, street dance i dance show. Ponadto, zainteresowania Błażeja skierowują się także w stronę świata mody i stylizacji, co ułatwia mu kreowanie i dopracowywanie własnego wizerunku scenicznego. Uff, nazbierało się sporo tego, co pokazuje, że dzisiejsza scena disco-polo charakteryzuje się pełnym profesjonalizmem, i raczej nie dostają się tam ludzie przypadkowi (zwróć uwagę na „raczej”).

Błażej Lange z zespołu TOPLES na scenie

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange z zespołu TOPLES podczas koncertu na scenie

Błażej Lange wykonuje układ choreograficzny

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange wykonuje układ choreograficzny. Zdjęcie z sesji zdjęciowej

TOPLES związana jest z firmą fonograficzną Green Star.

Największą nagrodą zespołu TOPLES jest Grand Prix na Festiwalu Muzyki Tanecznej Ostróda 2012.

Błażej odbiera nagrodę Grand Prix na Festiwalu Muzyki Tanecznej Ostróda 2012

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej odbiera nagrodę Grand Prix

Najnowsza płyta zespołu nosi nazwę „Sobą być”.

Można na niej znaleźć następujące utwory:

„Sobą być”, która pochwala życie wedle własnego projektu, w rytmach serca bijącego dla muzyki; przesłanie jest jedno: nie zmienię się, a świat stoi przede mną otworem; mój świat jest taki, jaki sobie wymarzyłem; warto zatem marzyć i śnić, a świat zmieni się na lepsze; utwór bardzo ładny, wokal czysty i interesujący; dostępna na płycie także zremiksowana wersja autorstwa Macieja Sawickiego.

Błażej Lange na scenie

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange z zespołu TOPLES na scenie (u góry i na dole)

Toples

Źródło: http://www.toples.net.pl/

„Wykrzycz to” to kawałek szybki, z mocniejszym brzmieniem, które łagodzi wokal; jest to sprzeciw wobec tłumienia siebie; to pochwała, podobnie jak poprzednio, życia aprobującego walkę o prawdę i prawdziwe znaczenie siebie; posłuchajcie także wersji instrumentalnej.


„Być z Tobą” to utwór, który mi się zdecydowanie najbardziej podoba na płycie; jest dynamiczny, a wokal ciekawie akcentuje przejścia fraz i znaczeń; „ciepłe lato”, „burza młodej krwi” i „Twoje oczy”, to poetyckie nazwy na przeżyte piękno odkrywania Drugiego i dzielenia się z Drugim sobą; życie we dwoje sprawia, że nawet herbata smakuje inaczej, a problemy znikają; fraza „bez Ciebie wszystko jest obok” to kwintesencja poetyckości utworu; aj, niezłe; w albumie znajduje się również wersja instrumentalna.

Błażej Lange na scenie

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej, ekscentryczny i kontrowersyjny lider TOPLES, na scenie (u góry i na dole)

Błażej Lange na scenie

Źródło: http://www.toples.net.pl/

„Pokusa” to piosenka bardzo interesująca, zwłaszcza w początkowych i w dalszych fragmentach, kiedy to zwalnia, a głos pięknie się układa i staje się wyrazisty i dźwięczny; myślę, że jakby cała była utrzymana w tym rytmie, to byłby to hit; inaczej, staje się schizofreniczna i chaotyczna, co oczywiście nie jest zarzutem wobec Lange, bowiem harmonizuje to z jego wizją artystyczną; na krążku znajduje się także wersja instrumentalna.

„Miłość” to wyznanie dla drugiej osoby, które stara się zatrzymać Ją przy sobie; za możliwość dzielenia siebie razem oddałoby się wszystko, a wspólnie tworzy się nową wartość, której w pojedynkę nie sposób odtworzyć; czym jest miłość? Być może ta piosenka odkryje przed Wami jej znaczenie.

Błażej Lange z modelkami i modelami. Zdjęcie z sesji

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange być może zna definicję miłości. Zdjęcie z sesji

Błażej Lange

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange wyraża emocje podczas sesji zdjęciowej

„Kochałem Cię” to bardzo spokojna i wolna kompozycja na tle całości; słowa dławione bólem i żarem uczucia nie są w stanie bohaterowi przeszkodzić Jej kochać kogoś innego, a nawet więcej, bo pragnie On dla Niej szczęścia z kimś innym; to oddanie się czasowi, który wymyka się z rąk, a zarazem kreśli historie; trzeba tylko poddać się losowi miłości i oddać sprawiedliwość uczuciu, które było realne i nigdy pewnie nie zagaśnie; zajmuje u mnie drugie miejsce wśród piosenek wartych uwagi po „Być z Tobą”.

„Wszystko może się zdarzyć” to remedium na trudne chwile; nadzieja to światełko w tunelu, na którego końcu jest lepsze życie.

Błażej Lange wraz ekipą z TOPLES

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej smakuje nowego życia. Zdjęcie z tancerkami

Błażej Lange z zespołem tanecznym

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Zdjęcie formacji TOPLES zza kulis

„Polski ślub” to piosenka-szaleństwo; świat wiruje dookoła, zabawa jest bez granic, a szkło trzaska o ziemię; wódka leje się szerokim strumieniem, orkiestra gra, rodzina patrzy, komentuje, i bawi się na całego; co będzie później, nikomu, kto był na polskim weselu, opowiadać nie muszę; po prostu, tak wygląda polski ślub; świetny kawałek Lange; posłuchajcie także wersji instrumentalnej.

„Bawimy się do rana” to kolejny „zabawowy” kawałek, który opiewa uroki życia artysty koncertowego; wątpię, czy jest ktoś, kto nie bawi się przy takiej nucie, a jeśli nawet ktoś powątpiewa o wartości muzycznej takiej nuty, to na pewno okaże się jaka była impreza przy jej końcu; oby, jak to było w wstawkach dźwiękowych w utworze, nie skończyła się tłuczonym szkłem; istnieje na krążku także remiks Macieja Sawickiego, który warto odsłuchać za jego bitowe brzmienie.

„Mimo wszystko” to mimo nacisku innych, przesłanie apoteozujące wolność i szczęście oraz afirmację życia.

Błażej Lange z TOPLES na scenie

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Błażej Lange podczas koncertu formacji TOPLES na scenie (u góry i dołu)

TOPLES podczas koncertu

Źródło: http://www.toples.net.pl/

„Kobiety, mężczyźni” to stworzenia obarczone manipulacyjnymi zagrywkami, które serwują sobie wzajemnie; istnieje szansa, że mogą zrzucić gubiące ich gry, że mogą rozbić dzielącą ich taflę szkła, jednak to wymaga wysiłku i walki.

Zobaczcie wykonanie tego utworu podczas festiwalu w Ostródzie 2011, także innych, „Pasji” i „Sobą być”:

„Pasja” to utwór nie orientacji religijnej, ale opowieść o pasji do tańca, śpiewu, wolności i piękna; to emancypujący zastrzyk adrenaliny, za którego działaniem ukrywa się wszystko, co dobre wedle nowoczesnych kanonów cywilizacyjnych.


20 lutego 2011 roku ukazał się teledysk do piosenki pt. „Sobą być” z krążka o tym samym tytule. Materiał wyprodukowała i zmontowała firma Vic Video Studio/BeLogic Studio. Reżyserem i autorem słów piosenki jest Błażej Lange, muzyka Macieja Sawickiego. Gdy popatrzy się na listę osób, którym Lange dziękował za udział w tworzeniu tego teledysku, to zrozumie się, jak ogromne było to przedsięwzięcie i jak ważne dla samego artysty.

Zdjęcie z planu do teledysku pt. "Sobą być"

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Zdjęcia z planu do teledysku pt. “Sobą być” (u góry i na dole)

Błażej na planie do teledysku "Sobą być"

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Mroczna i piwniczna sceneria, sadomasochistyczne stroje i relacje oraz akty przemocy to tylko początek tego materiału. Później możemy zobaczyć ujęcie leżącego na piasku artysty, którego fryzura i ubiór, choć ten ostatni w jednolitym kolorze, nie są dowolne, a oczy zasłaniają ciemne okulary. Następnie, na przemian widać twarze modelek, całkiem zresztą urokliwych, i Błażeja, którego twarz jest podobna do twarzy dziewcząt. Dobrze to komponuje się ze słowami piosenki, w której walczy o to, by sobą być, takim, jaki jest, by żyć po swojemu i wedle dyktatu serca. Sceneria po raz kolejny się zmienia. Z piwnicy przeszliśmy do krajobrazu kosmicznej planety, teraz jesteśmy na plaży, a dziewczyny chodzą niczym na wybiegu. Znowu zmiana. Ceglasty tunel klubu dobrze nawiązuje do ujęcia z piwnicy. Dziewczyny posłusznie idą za wokalistą. W klubie widzimy nowoczesny układ taneczny. Artysta ma marzenia, jednak ciekawe, że śpiewa o tym wtedy, kiedy otoczony jest skalnym murem, jakby tym murem byli inni, którzy takie marzenia nie akceptują i stoją im na przeszkodzie. Czy ich upór będzie wystarczającą barierą przed życiem artysty w prawdzie? Czy uwolni się on z ich schematów i słowników finalnych? Nie wiem. Widzę jednak pewne światełko w tunelu, kiedy obserwuję tańczące w klubie dzieci. Czyżby był to synonim nadchodzącego nowego pokolenia i równocześnie symbol zmiany sposobu myślenia?

Zobaczcie ten nowatorski teledysk:

12 października 2012 roku na kanale zespołu TOPLES portalu YouTube.com (skrót: YT) pojawił się drugi teledysk formacji do piosenki pt. „Polski ślub”. Wcale mnie to nie dziwi, bo piosenka jest jedną z tych na płycie pt. „Sobą być”, którą może zaakceptować szersze grono odbiorców. Mowa w niej bowiem o rzeczy, dotykającej wielu naszych rodaków, po której przeżyciu niejednego boli głowa – mowa w niej o imprezie weselnej. Czyżby wybór tej piosenki do drugiego teledysku był pod naciskiem menadżera artysty?

Zdjęcie Lange z sesji

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Różne kreacje artysty. Zdjęcia z sesji zdjęciowej (u góry i na dole)

Błażej Lange. Sesja

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Tym razem teledysk zrealizowała firma TubaArt. Reżyserem i scenarzystą materiału jest Błażej Lange. Montaż wykonał Błażej z firmą TubaArt. Słowa piosenki Błażeja, autorem muzyki jest ponownie Maciej Sawicki.

Zdjęcie z kulis

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Zdjęcia kulisowe. Przygotowania do występów Błażeja (na górze i dole)

Błażej za kulisami

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Na teledysku Błażej wraz z narzeczoną próbują dostać się do zamkniętego kościoła. Ciekawe, co to oznacza? Rozkład wartości tradycyjnych? Następują szybkie ujęcia z kolorowymi obrazami. Błażej w stroju ląduje w kolorowych piłeczkach. Goście schodzą się na salę, wódka się leje, dzieci skaczą ucieszone – tak wygląda polski ślub. Niepokoi mnie jednak ten nadmiar kolorów na weselu, który bardziej przywołuje do wyobraźni cyrk, a nie weselną libację. Niemniej jednak zabawa, zgodnie ze słowami piosenki, rozkręca się i goście nikną w nadmiarze konfetti. Może lepszym pomysłem byłoby podanie statystom i aktorom po setce wódki, to być może naturalniej i bardziej przekonująco oddaliby polski ślub, a raczej wesele, rzecz tak świętą, jak święty jest obraz Matki Boskiej w Częstochowie, czy będący w szczytowej formie Adam Małysz. Gdy już wydaje się, że teledysk się zakończył, następuje w całkiem innej formie część druga. Limuzyna, szampan, dziewczyny i bąbelki to elementy poprawin, szkoda tylko, że młodzi ludzie bawią się przy szosie w lesie, zamiast w ekskluzywnym klubie. No cóż, widocznie taki był zamysł autora. Zamysł zdradzający autora, który żyje i tworzy po swojemu.

Zobaczcie:

10 lutego 2012 roku odbyła się w klubie Burlesque w Białymstoku premiera płyty pt. „Sobą być”. Wspominam o tym, bo było to naprawdę interesujące wydarzenia, którego przebieg można by porównać do performance artysty na scenie.

Zobaczcie wykonanie piosenki pt. „Sobą być” z tego występu:

Podsumowując artykuł o Błażeju Lange z formacji TOPLES, chciałbym wyłapać pewne sprzeczności, jakie budzi ten artysta. Bez wątpienia jest człowiekiem, który budzi skrajne emocje. Jego nietuzinkowa postać, której stylizacja może być porównywana do znanego szerokiej publiczności Michała Szpaka, na pewno w większości odbiorców budzić może negatywne emocje, o czym łatwo przekonać się odczytując komentarze pod materiałami filmowymi z kanału zespołu witryny YT. Były i takie, które zawierały groźby karalne.

Jego nieszablonowe występy na scenie, okraszane nowoczesnymi układami tanecznymi, teledyski z niejednoznacznym wyrazem, choć jednoznacznym przekazem, treść słów piosenek, które traktują o uwalnianiu się, odsłanianiu, walce ze światem, który chce na jednostce odbić swoje masowe piętno i ją wtopić w jednorodną strukturę, to wszystko nie jest łatwe do odbioru, i nie każdy może to odebrać właściwie. Nie wydaje mi się jednak, by artysta prowokował, ale raczej on walczy o to, co już dawno u nas powinno być standardem, ale z niewiadomych powodów jeszcze takie nie jest.

Błażej Lange. Zdjęcie z sesji

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Zdjęcia z sesji zdjęciowej, na których pozuje Błażej (u góry i na dole)

Błażej Lange

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Czy my powinniśmy dorosnąć do Lange, czy on zmienić się i dostosować do odbiorców? To pytanie z pewnością nie do mnie, ale do jego menadżera, do niego samego. Czy zależy mu na masowym odbiorze, czy na autentyczności? To wszystko sprawa artysty, i jak się komu nie podoba, to nie musi w tym uczestniczyć.

Na Panu Coco Jamboo Lange zrobił wrażenie nie tyle pejoratywne, ile wrażenie ambiwalentne, tak jak różni są ludzie, którzy mieli go okazję posłuchać czy obejrzeć. Z jednej strony szanuję odmienność i pewną wizję artystyczną, która jest bardzo nowatorska i oryginalna, z drugiej widzę pewne niuanse, które mnie destabilizują na pozycji pierwszej.

TOPLES. Zdjęcie z trasy zespołu

Źródło: http://www.toples.net.pl/

Zdjęcie z trasy koncertowej zespołu TOPLES

Mimo wszystko uważam, że jest to artysta warty uwagi, zwłaszcza warte uwagi jest przesłanie jego utworów, które zdaje się strzec w jednorodnej masie społecznej indywidualności i chronić ją przed zmiażdżeniem i starciem na wióry. Tam, gdzie nie ma już jednostek, są tylko bełty i nijakość, a takiej nijakości z pewnością nie znajdziemy u tego artysty.

Cechy charakterystyczne grupy: ciekawe przesłanie utworów, oryginalne układy taneczne i nieszablonowy wizerunek sprawiają, że albo odpłyniesz w krainę zapomnienia, albo pierwszy rzucisz kamieniem.

Źródło: http://www.toples.net.pl/
http://www.facebook.com/BlazejLangeOfficial?ref=stream
http://www.youtube.com/user/toples1000/videos?view=0

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>