SUMMER NIGHT

Płyta zespołu SUMMER NIGHT pt. "Słodka jak landrynka"
 

SUMMER NIGHT to młody zespół, który brzmieniem łączy dance z disco-polo i nawiązuje do starych tradycji disco-polo.

Zespół powstał w 2008 roku za sprawą Macieja Wawiórko, który jest liderem zespołu, pisze teksty, komponuje muzykę, jednym słowem „człowiek orkiestra”. Śmiem tak mówić, ponieważ Maciej Wawiórko ma muzyczne wykształcenie (ukończoną Państwową Szkołę Muzyczną I stopnia w klasie śpiewu i instrumentów klawiszowych), a zanim rozpoczął projekt SUMMER NIGHT, oswajał się ze sceną jako wodzirej, konferansjer i Dj na wszelakiego rodzaju imprezach, od klubowych po weselne. Nie obca jest mu też praca dziennikarza czy prezentera radiowego.

W skład zespołu wchodzą również trzy tancerki: Izabela, Marta oraz Gabriela, które mają za zadanie uatrakcyjnić występy zespołu.

Tancerki z zespołu SUMMER NIGHT

Źródło: http://www.summernight.pl/index.html

Tancerki z zespołu SUMMER NIGHT

W 2009 roku pojawiła się pierwsza piosenka zespołu pt. „Myślami gdzieś”. Stopniowo powstawały następne, które weszły w skład debiutanckiej płyty zatytułowanej „Słodka jak landrynka”. Płyta ukazała się na początku 2012 roku i zawiera 14 autorskich utworów. Piosenka „Jesteś moim życiem” znalazła się na składankach „Dźwięki Ełku”, ,,Fantasy Park”; pozostałe utwory zespołu SUMMER NIGHT gościły na składankach Disco Polo & Mix oraz Mega Jump vol. 3.


Ogromnym wyróżnieniem dla zespołu była nagroda za debiut roku na Festiwalu Muzyki Tanecznej w Ostródzie w 2012 roku.

Zdjęcie z koncertu zespołu SUMMER NIGHT w klubie Xsensation w dniu 10.11.12 r.

Źródło: http://www.facebook.com/macieksummernight.wawiorko

Zdjęcie zespołu SUMMER NIGHT podczas koncertu w klubie Xsensation w dniu 10 listopada 2012 roku

SUMMER NIGHT próbuje się przebić na rynku i pokazywać częściej w mediach (koncert sylwestrowy, program Disco Polo Live w Polo TV), ale wciąż jeszcze pozostaje w niszy weselno-dożynkowej. Od czegoś trzeba przecież zacząć, a podstawy są dobre. Nie mówię tu o wykształceniu, ale raczej głosie wokalisty, który momentami (świadomie czy nie) przypomina głos wokalisty Boys. No i to jest ta dobra rzecz, bo Boysów wszyscy znają, czy kochają to inna sprawa, ważna jest rozpoznawalność. Brakuje mu większej przebojowości i chyba pomysłu na siebie, ale może to dopiero początek i wkrótce zaskoczy nas czymś nowym.

Zespół wkrótce wyda nową płytę i deklaruje, że uderzy w bardziej klubowe brzmienia, by zyskać sobie młodych odbiorców.

Plakat koncertowy zespołu SUMMER NIGHT z klubu Arena Korsze

Źródło: http://www.facebook.com/macieksummernight.wawiorko

Plakat zespołu SUMMER NIGHT promujący koncert w klubie Arena Korsze

SUMMER NIGHT do tej pory ma na koncie dwa teledyski do piosenek: „Moja żona” i „Słodka jak Landrynka”.

Zacznijmy krótki przegląd utworów SUMMER NIGHT.

Piosenka „Letnie noce” faktycznie przywodzi mi na myśl letnie noce, ale te sprzed kilkunastu lat, kiedy disco polo było jedyną słuszną muzyką, a każda dobra zabawa w remizie strażackiej (słowo „impreza” wówczas nie funkcjonowało) kończyła się przynajmniej bitwą na sztachety. Wtedy śpiewało się o czarownicach, a potem, kiedy rany zostały opatrzone z ochrypłych gardeł, wyrywał się głos, że wszyscy Polacy to jedna rodzina. To były czasy… I właśnie takie skojarzenia przychodzą mi na myśl, kiedy słucham „Letnich nocy”, na starość człowiek robi się sentymentalny.

Piosenka byłaby hitem w latach 90’ i jak dla mnie jest tylko kompilacją piosenek, które już gdzieś kiedyś słyszałam.

„Słodka jak landrynka” to pierwsza piosenka zespołu do której nakręcono klip, który pojawił się na kanale zespołu na YouTube pod koniec listopada 2011. Ten kawałek ma bardziej dancowe brzmienie, a sama akcja teledysku w większości toczy się właśnie w klubie.


Tytułowa Słodka Landrynka to kobieta, która owija mężczyzn wokół palca, wykorzystuje i porzuca (a co! mamy przecież równouprawnienie). Wykorzystuje przy tym swój wizerunek słodkiej, bezbronnej blondynki. „Ochy” i „achy” dodają refrenowi drapieżności i obrazują sposób działania Słodkiej Landrynki.

Piosenka „Moja żona” to dowód, na to, że rynek weselny nie jest zespołowi obcy. Idąc za przykładem innego zespołu, który już jakiś czas temu pieśnią wychwalał swą żonę, a pieśń ta stała się przebojem obowiązkowym na każdym weselu, SUMMER NIGHT nagrali piosenkę o podobnej tematyce. Zapewne pozazdrościli tego sukcesu i też zapragnęli zdobyć weselny rynek.

Zdjęcie z planu do teledysku "Moja żono" zespołu SUMMER NIGHT, na zdjęciu Maciej Wawiórko

Źródło: https://www.facebook.com/macieksummernight.wawiorko

Zdjęcie z planu teledysku z 2012 roku pt. “Moja żono” zespołu SUMMER NIGHT, na zdjęciu Maciek Wawiórko

Utwór jest więc pieśnią pochwalną małżonki, która „dobrze gotuje, świetnie całuje, ciuszki prasuje, nosek pudruje, nieźle kieruje, czasami też jest jak dziki zwierz”. Nie łatwo jest zdobyć taką małżonkę, trzeba wystawać pod jej oknem, chodzić za nią, może ulituje się nad biednym zakochanym.

Do piosenki nakręcono klip, w którym tytułową żoną jest piękna brunetka, od razu widać, że posiada wszystkie wcześniej wymienione cechy. I wszystko było by ładnie, bo klip całkiem dobry, tylko jest jedna rzecz, która mi nie pasuje (a może tylko czepiam się i ktoś mi to wytłumaczy). Mianowicie, dlaczego Maciek – wokalista zespołu – nie wcielił się w rolę męża, tylko grał go jakiś inny mężczyzna, który, przynajmniej na początku, jest dość oziębły dla swojej małżonki. Miałam chwile zwątpienia oglądając klip, bo może – pomyślała blondynka – nie rozumiem tekstu. Ale przestudiowałam go wielokrotnie i faktycznie jest o miłości małżeńskiej, a nie o zdradzie. Zabrakło mi tej spójności tekstu z obrazem, hm …, a może faktycznie tylko się czepiam. Musicie sami ocenić.

Źródło: http://www.summernight.pl/index.html
http://www.youtube.com/user/maciejek254?feature=watch
https://www.facebook.com/macieksummernight.wawiorko

Przygotowała: Pszczółka Maja

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>