SPIKE

spike
 

SPIKE powstał w 2000 roku i od tego czasu przeszedł – jak piszą o sobie członkowie tego zespołu na stronie oficjalnej – „długą drogę”.

(Uwaga! Ze względu na usunięcie konta zespołu SPIKE przez portal YouTube.com, niektóre filmy w tym artykule nie będą działać poprawnie. Robert Klim tak tłumaczy tę sytuację na fan page’u zespołu SPIKE w portalu Facebook: “nie wiem dlaczego zostało zblokowane konto ponownie wiem jedno że przedwczoraj włączyłem reklamy na kanale , a dzis juz kanału nie ma , pewnie zblokowała to jedna z firm która chce wymusić na mnie podpisanie z nimi umowy za pośrednictwo w reklamach” – dodał uwagę Mr Coco Jamboo dn. 27.02.2013)

Obecnie liderem grupy jest Robert Klim, który jest wokalistą, kompozytorem, instrumentalistą i showmanem w jednej osobie; obok lidera grupy istnieje formacja taneczna, w skład której wchodzą przepiękne i zwinne: Paula, Sylwia i Ewa.

W 2010 roku Robert gościł w programie „Discostacja” na kanale Itv i opowiadał o płycie „W Twoich dłoniach”. Niczym Cyganka z utworu „Czary Mary” wróżył przyszłość rynku polskiej muzyki tanecznej. Omawiał problem piractwa w sieci, strategię marketingową zespołu, a także nie do końca wyjaśnioną sprawę autorstwa wspomnianej już piosenki „Czary Mary”. Muszę przyznać zdumiony, że próba tłumaczenia się lidera formacji SPIKE przy wcześniejszych hasłach o piractwie wyszła bardzo kiepsko, i można by powiedzieć, że prowadząca przycisnęła tu mocno Roberta do muru. Tak mocno, że odpowiedział on z zaskakującą szczerością, że „liczy się kasa”. Trochę to smutne, ale czasami lepsza smutna prawda, niż lukrowane kłamstwo. Gratuluję panu Klimowi odwagi w zamieszczeniu tego wywiadu na swoim kanale na portalu YouTube.com (skrót YT).


W programie “DiscoMania” wyemitowanym na kanale 4FunTv w styczniu 2012 roku gościem Suzy był Robert Klim z formacji SPIKE. Opowiadał tam o swojej transformacji z muzyki hip-hop do disco-polo, o strukturze zespołu SPIKE, o lansie, o motoryzacji, i promował najnowszą płytę zespołu – „W Twoich dłoniach”.

W 2011 roku kariera SPIKE’A nabrała tempa i brał on udział w plebiscycie Tv Disco wykonując tym samym piosenkę w studio pt. „Czas na lans”.

W maju 2012 roku Robert Klim z formacji SPIKE brał udział w podróży do Pietny i klubu Discoplex A4, którą filmowała ekipa programu Vanila Disco z Jard Tv z prezenterką Iwoną Zajączkowską. Miało się tam odbyć rozdanie nagród w plebiscycie Tv Disco. Główny bohater nagrania wyraził opinię o przyszłości muzyki disco-polo, w której stwierdza przesyt zespołów i muzyki disco, w wyniku którego na rynku zostaną tylko najlepsze zespoły.

Dyskografia zespołu SPIKE: piosenki grupy SPIKE można znaleźć na wielu składankach z polską muzyką taneczną, w wśród których są:

  • Disco Polo new hits odjazdowa muza, vol.: 1, 5, 6, 7, 8, 9, 10;

  • New Disco Polo and Dance vol. 3;

  • Super Przeboje Disco Polo, 1 i 2;

  • Disco Polo and Dance vol.: 2, 3,

  • Disco Polo na Wesoło vol.: 1, 2.

  • Top Hits 2010 Disco Polo;

  • Super Przeboje Disco Polo 1 i 2;

  • To Tylko Miłość (disco polo);

  • Disco Strefa vol. 1

A także płyty zespołu:

SPIKE – A Ty się śmiałaś (płyta, a w zasadzie kaseta z 2005 roku);

Grafika zespołu SPIKE do utworu "A Ty się śmiałaś"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Grafika prezentująca klip zespołu SPIKE pt. “A Ty się śmiałaś”

SPIKE – W Twoich dłoniach.

Obecnie trwają prace nad trzecią płytą zespołu, na której będzie można znaleźć takie przeboje, jak: „Czary Mary”, „Czas na lans”, „W klimacie lata” czy „Te szalone telefony”.

Warto w tym miejscu się zatrzymać i posłuchać piosenek formacji SPIKE. Oczywiście ja będę słuchał, a Wy się zatrzymacie.

„Szalone lato” to utwór szybki, a zarazem roszczący sobie pretensje do zawarcia w swoich szybkich rytmach całego szalonego lata. Utwór może się podobać, ale z pewnością nie jest o lecie ubiegłym, ale znacznie wcześniejszym.

„Płomień w sercach” to opowieść o zgasłym płomieniu w sercach, o utraconej miłości, o pogodzeniu się z tą koleją losu.

Zdjęcie płyty zespołu SPIKE pt. "W Twoich dłoniach"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Okładka drugiej płyty zespołu SPIKE pt. “W Twoich dłoniach”

„Oczy jak diamenty” zaskakują mnie już na początku intrygującą melodią. Tekst jest o kłamstwach w związku, czyli o rzeczach, które, jeśli nie przeżyłeś(aś), to nigdy nie zrozumiesz. Piosenka całkiem udana.

„Noc nam nie zaszkodzi” dostępna jest w trzech wersjach, zwykłej, Light RMX oraz Matys Remix 2010. Nic w tym dziwnego, bo utwór jest bardzo dobry, szybki, zwinny i wartki. W sam raz na noce pełne zabawy, beztroskiej imprezy, spotkań z dziewczyną, która poddaje się rodzącej się między nami miłości. W drugiej wersji piosenka jest wolniejsza, a tekst piosenki jest bardziej uwydatniony. Trzecia wersja „Nocy…” jest najbardziej nowoczesna, a remiks Matysa może się podobać. Ja już siebie widzę, jak przy niej tańczę na plaży, a przy mnie tańczy dziewczyna, dla której kolejna noc będzie tylko wymówką do spotkania ze mną.

„Jesteś moim słońcem (light mix)” to piosenka wolniejsza, romantyczna, liryczna i całkiem wpadająca w ucho. Gdy nie wiesz, jaki sprawić dziewczynie prezent, najlepiej naucz się tej piosenki na pamięć i zaśpiewaj ją robiąc przy tym taki wyraz twarzy, by rzuciła się na Ciebie, jak na świeżo podarowanego kociaka czy szczenię. To zawsze działa.

„Dziewczyno nie bój się” to piosenka smutna, obiecująca lepszą przyszłość, skłaniająca dziewczynę do zmiany myślenia o wszystkich złych rzeczach, które doznała. Przemilczę, że doznała ich zapewne od chłopaka.

„Czekam tu” to już inna jazda, tak spontaniczna, jak może być spontaniczna jazda koleją, w dodatku polską koleją. Nie liczy się w zasadzie prędkość, ale sama jazda, która jest ważniejsza od celu podróży. Bohater piosenki czeka na nią, i o tym śpiewa. Piosenka jest tym samym o czekaniu.

„Całuj mnie” to rzecz o gorących pocałunkach kobiet, których jest wiele, a które mają całować bez końca, zamieszczając w pocałunku całe swoje piękno i przekazując je obiektowi pocałunków. Całowanie nie jest złe, a przyjemne, warte pragnienia, jest zapowiedzią zespolenia. Zespolenia dusz. Pocałunki są wstępem do bliskości dwojga.

„A Ty się śmiałaś” to utwór aż w czterech wersjach (Trans mix sidor, Ace rmx, Light rmx, Rmx 2009). Opowiada o staraniach młodzieńca, które zostały odrzucone przez największą broń kobiet – śmiech. Nie muszę opowiadać, że nawet filozofowie rozwodzili się o śmiechu (np. Henri Bergson, „Esej o komizmie”), muszę za to opowiedzieć, że SPIKE napisał o śmiechu piosenkę. Dziewczyna, jak się to często zdarza, owinęła sobie wokół palca młodzieńca, a on teraz cierpi. I to cała historia, krótka, ale prawdziwa. Osobiście podoba mi się najbardziej wersja z 2009 roku, ale mogły by przy niej słowa być mniej zmiksowane.

Utwór „Żono moja (Club mix 2009)” to cover bardzo znanej piosenki weselnej, którą śpiewali już Bayer Full, Ivan Komarenko, Masters i inni. Jest to utwór ponadczasowy, i chyba nie sposób, by brakło go na imprezie weselnej. W wersji formacji SPIKE to piosenka całkiem udana, a nowoczesne brzmienie nadaje jej trochę świeżości i aktualności.

„W Twoich dłoniach (wersja full oraz rmx z października 2008 roku)” to piosenka, w której główny bohater marzy, by wtopić się w Jej dłoniach, by czarować Ją i każdą chwilę, by wszystko, poza ich dwojgiem, zniknęło, i by ta chwila czułości zapisała się na zawsze.

„W jej oczach niebo” to utwór o przypadkowym spotkaniu, które na długo zapisało się w umyśle, by nie powiedzieć sercu, mężczyzny. Lider zespołu SPIKE, jak ma to w zwyczaju, rozwodzi się o oczach kobiety. Zastanawiam się, jaki to może być rodzaj fetyszyzmu, ale nic nie znajduję. Dlatego uznam, że przypadek Roberta Klima nie ma w sobie nic szczególnego.

Jeden z plakatów zespołu SPIKE

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Plakat koncertowy zespołu SPIKE

„Szalony DJ” to piosenka-miks, w której usłyszeć możemy mikserskie zapędy formacji SPIKE. Tekst jest o bitach i o DJ-u, za sprawą którego ludzie bawią się bardzo dobrze, jednak nie pociąga mnie szczególnie.

Za to „Podnieście ręce” zdradza pokrewieństwo z pewnym zagranicznym kawałkiem. To kawałek typowo koncertowy i chodzi w nim o to, by podnieść ręce, a później zabrać dziewczynę i szaleć z nią do rana.

„Nasza klasa (dj mysz rmx i Remix 2009)” to dwie wersje o nostalgicznym brzmieniu i wspomnieniach tych dobrych lat, kiedy byliśmy klasą – jedną z wielu – ale dla nas 2b. Obiecaliśmy sobie, że się spotkamy po latach. Jednak wiemy, że to już nie będzie to samo. Tożsamość, mimo zapewnień wielu, nie jest identyczna, ale jest procesem. Gdy spotkają się osoby po latach, to szybko zorientują się, że mimo pozornych podobieństw, nie są tacy sami. Każdy pamięta inny wycinek rzeczywistości, a zapamiętani bohaterzy jakoś nie pasują do ludzi, którzy się zebrali. Teraźniejszość pożerana jest bezustannie przez Przeszłość i poddaje się jej modyfikacjom. Przyszłość zostaje wchłaniana do Teraźniejszości, ale często nie jest taka, jaką oczekiwaliśmy. Konkludując, 2b nie jest już taka sama. W 2008 roku powstał teledysk do tego klipu, który jest zabawną wiązką scen, gdzie dorosłe chłopy biegają po szkolnych korytarzach wśród dzieci. Jest to również gloryfikacja bardzo znanego portalu społecznościowego.

Utwór „Czary Mary” to bardzo dobry kawałek o wróżbach Cyganki, która – choć może – „o twych troskach Ci nie powie”, a przepowie o rzeczach dobrych. W jej oczach jest „błysk proroczy”, niech Cię jednak to nie zaskoczy, bo prawdę zachowa dla siebie. Dostępne są następujące wersje piosenki „Czary Mary” (zwykła, Rmx lato 2009, Club lato remix 2009 oraz Shocwave remix 2011).

„Best of Megamixes (Deepdarek)” to propozycja współczesna nie tylko w brzmieniu, ale opowiada o współczesnych dylematach. Co może robić dziś młody uzdolniony człowiek? Zostać agentem czy sprzedawcą? Nieważne, ważna jest zabawa, impreza i wolność… I choć ludzie mówią, że przyszłość gwiazdy muzyki nie jest dla niego, on postanawia postawić wszystko na jedną kartę. W myśl zasady: nieważne, co robisz, ważne, by to, co robisz, było dla Ciebie ważne.

„Kocham moją małolatę” to utwór bardzo prosty, jednak można w nim znaleźć jakieś transcendentalne odniesienia, jakiś rdzeń ponadczasowości.

Singiel „Wyślij do mnie sms-a” to propozycja zdecydowanie dla młodych ludzi, obeznajmionych z najnowszymi technologiami. „Elektroniczny szoking” trwa, a wartość sms-owej wiadomości dla młodych ludzi może być bezcenna.

Następnym omówionym przeze mnie kawałkiem jest piosenka „Chcę zacząć od nowa (Electro House feat. Selini)”. Niepokojące brzmienie początku utworu, stylowe zaciąganie wokalisty pierwszych słów, mowa o znaczeniach i słowach, to wszystko sprawia, że piosenka mi się podoba i chcę zacząć od nowa … jej słuchać. Nie dziwne, bo cztery laski tańczą na barze, sala jest rozbujana, a DJ jest dobry, tak dobry, że bity i nuty wypływają spod jego miksu i spotykają się w przestrzeni klubowej ze słowami piosenki wyśpiewywanej przez różnych wokalistów.

Zdjęcie z wizyty lidera formacji SPIKE w Discomanii stacji Tv Disco

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Zdjęcie z wizyty lidera formacji SPIKE, Roberta Klima, w DiscoManii stacji Tv Disco ze stycznia 2013 roku

Po całym tym dłuższym wywodzie o singlach artysty pora się zastanowić, czy SPIKE podąża w dobrym kierunku? A pomóc w tym mi mogą bez wątpienia materiały filmowe z portalu YT, gdzie – oprócz muzyki i dźwięków – otworzy się przed nami przestrzeń ruchomego obrazu, jego kompozycji, dopasowania, dynamiki, wartości. Czas na podróż kanałem grupy SPIKE, by odkryć coś więcej.

Można tam znaleźć na pierwszej przystani piosenkę „Tam, gdzie w oknie czeka ktoś” z 2008 roku, która jest – jak na zespół SPIKE – wyjątkowo wolną piosenką. Pamiętam, jak byłem młodym chłopcem i nie umiałem tańczyć, to zawsze stałem pod ścianą na szkolnych dyskotekach i czekałem na kawałki w takim stylu, wolne i romantyczne, by pochwycić nieśmiało jedną z dziewczyn i patrząc jej głęboko w oczy zatańczyć, marząc jednocześnie, by ta chwila nigdy nie miała końca. I tak jest z „Tam, gdzie w oknie czeka ktoś”.

Można także posłuchać piosenki „Za Tobą chcę biec” z 2008 roku. A to serce za Tobą chce biec, by uratować Ciebie i zatrzymać przy sobie. Chce zatrzymać czas, który nie zważa na historię pojedynczej miłości, który kpi sobie z najważniejszego uczucia łączącego dwojga ludzi. Warto jednak pogodzić się z tym, że jest już ktoś Inny.

Klip „Zabierz mnie” z 2008 roku to mini-opowieść o Jego marzeniach, które kobieta może spełnić zabierając go tam, gdzie „wszystko inne nie liczy się”. Panie Robercie, kto wybierał tę fotografię, która bardziej pasuje do piosenki o niezniszczalnej przyjaźni, a nie do klipu o nocy dwojga ludzi?

Utwór „Dla mnie tańcz” z 2008 roku to nuta bardzo sympatyczna, buduje bowiem obraz wielce plastyczny, gdzie to chłopak domaga się na wyłączność tańca od partnerki. Za „tańcem” ukrywają się znacznie głębsze znaczenia: „uwodzenia”, „odkrywania”, „pokazywania”, „zamykania się” gdzieś. A co się wydarzy za drzwiami, można się tylko domyślać.

W tym samym roku powstaje klip „Gdzie jest on, gdzie ona”. Poszukuje się tu miłości. Na uwagę zasługuje specyficzny sposób śpiewania Roberta Klima. Myślę, że utwór ten nie jest zły.

Z kolei piosenka „Gorące ciała” maluje przede mną klimat wakacyjnej beztroski i swawoli w jakimś nadbałtyckim kurorcie. Umowa jest jasna, „ja pragnę tylko twego ciała”. Ty mi dasz to, czego pragnę.

Klip „Sorry, mówisz mi” z 2008 roku jest to piosenka ze znanym motywem w twórczości Roberta Klima – z motywem kłamstw kobiet. Ona znika i wikła się w kolejne kłamstwa zatracając to, co było między nimi. To kobieta jest tu winna rozpadu związku, a facet jest tym pokrzywdzonym.

W 2009 roku powstaje wideoklip do piosenki „Małolata”. Jest to narracja o tytułowej „małolacie”, która – z pozoru grzeczna – okazuje się być kimś innym. Zna wszystkie imprezy w mieście, jest doświadczona w sprawach, o których młode dziewczyny zaczynają dopiero myśleć, w noce znika, a we dnie udaje niewiniątko i trzyma nos w książkach. Jednak tajemnica małolaty zostaje odkryta.

W tym samym roku powstaje teledysk do piosenki pt. „Bez Ciebie”, a utwór jest nagrywany razem z grupą MAXX DANCE. Jest to piosenka o smutku, bo nie ma Jej obok, ale ta piosenka ma i optymistyczny akcent zarazem, bowiem bohater, mimo rozstania, umie bez Niej żyć. Chłopaki z MAXX DANCE, moim skromnym zdaniem, wnieśli dużo do tego utworu, zwłaszcza wokalnie.

2009 rok, to rok, w którym powstała piosenka „Naiwne dziewczyny”. Piosenka traktuje o pozornej naiwności dziewczyn, które tak naprawdę wiedzą, czego chcą, i bez problemu to dostają.

Po oficjalnym wideoklipie z 2010 roku do piosenki pt. „Czary Mary”, Cyganki, zamiast z oszukiwaniem, zaczynają mi się kojarzyć z oryginalną urodą, gdzie w ich ciemnych oczach można wyczytać nie tylko prawdę o sobie, ale i prawdę o całym świecie. Jestem dosłownie zaczarowany i chciałbym zatańczyć razem z nimi. Sama piosenka razem z towarzyszącym jej obrazem jest na bardzo wysokim poziomie i sprawia to, że na moich oczach wyklarowało się zdanie, że to hit. Pierwszy wielki hit tego artysty, szkoda tylko, że istnieją pewne niejasności co do autorstwa tej piosenki.

Rok później pojawia się wideoklip do utworu „Te szalone telefony”. Piosenka bardzo melodyjna, tekst dopasowany i wideoklip prosty i oddający ducha muzyki. Liczy się tylko połączenie telefoniczne jakiego oczekuje postać główna, młody mężczyzna (grany przez lidera formacji SPIKE) otoczony w teledysku sympatycznymi kobietami. Choć sam teledysk wygląda jak reklama firmy telekomunikacyjnej, to nasuwa się oczywiste pytanie: czy SPIKE nawiąże połączenie? Mr Coco Jamboo połączenie nawiązał. Zobaczcie poniżej ten numer:


W utworze o ostrzegawczym tytule „Nie wierz kobiecie” z 2011 roku stworzonym razem z Arkiem Kopaczewskim, SPIKE oscyluje w nurcie „przestróg starszego brata”. Tym razem „starszym bratem” jest przypadkowo spotkany gość, który przemawia tytułowymi słowy głosem mocno zranionym. Nie dziwne, kobiety to takie drapieżne stworzenia, które potrafią mocno zranić, gdy tylko na chwilę przestaniemy uważać i zaczniemy im ufać.

Wideoklip pt. „W klimacie lata” to bez wątpienia propozycja na lato. Tym bardziej, że w klimacie lata płomienne nimfy tańczą w koronach drzew. Jest to pochwała tego okresu roku, który wiąże się z intensywną eksploracją i kosztowaniem uciech przyrody w postaci jej najznakomitszego wykwintu, jakim jest kobieta. W wideoklipie widać wnętrze klubu, tancerki i śpiewającego na scenie wokalistę formacji SPIKE.

Grafika do piosenki zespołu SPIKE pt. "Czas na lans"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Grafika zespołu SPIKE do klipu pt. “Czas na lans”

W tym samym 2011 roku obejrzeć można teledysk do klipu pt. „Czas na lans”. Już na pierwszy rzut oka widzę trzy atrakcyjne dziewczyny siedzące na ławce i przeglądające czasopisma dla pań. Mam na myśli gazety o modzie. „Czas na lans” to świat glamour, gdzie liczy się tylko wygląd i modne ciuchy. Wnętrze jest tylko dodatkiem i nie posiada większej wartości. Myślę, że SPIKE bawi się w tę grę i pozwala dziewczynom na ich lans, by powiedzieć: „Bo jeśli wiedzieć chcesz co oznacza słowo seks/ Wytłumaczę Ci do końca/ Jesteś ostra jak i gorąca także a rozpaliłaś mnie”. A więc chce zamknąć je w ich słowniku finalnym, chce pokazać im konsekwencję takiego sposobu myślenia. A może się mylę? Może to właśnie lans jest wszystkim, co chce przekazać ta piosenka? SPIKE pozostaje tu na bardzo wysokim poziomie. Sprawdźcie sami:

W 2012 roku pojawia się oficjalne wideo z singla pt. „Chcę zacząć od nowa”. Myślę, że dobrze pokazano w nim relacje dwojga ludzi, którzy, mimo zadanych sobie cierpień, mają siłę zacząć od nowa. Zobaczcie:

Piosenka „Piłkarski poker” nie bez powodu ukazała się w 2012 roku, w roku Mistrzostw Europy w piłce nożnej w Polsce i na Ukrainie. Opowiada ona o kibicach, którzy szykują się na tę imprezę. O woli zwycięstwa i chęci pokonania grupowych rywali. Niestety, już po tej wielkiej imprezie można powiedzieć, że utwór jest nieaktualny, bo polska drużyna nie pokazała się z najlepszej strony. Klip szybko trafia do lamusa.

SPIKE w okresie świąt Bożego Narodzenia pokusił się o nagranie kolędy „Przybieżeli do Betlejem”. Utwór zdecydowanie, tak jak poprzedni, nastawiony na określony wycinek roku i tak szybko, jak się pojawił w centrum zainteresowania fanów zespołu SPIKE, tak zniknął.

Grafika promująca singiel formacji SPIKE pt. "A ja nigdy nie ogarnę się"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolspike

Grafika promująca singiel formacji SPIKE pt. “A ja nigdy nie ogarnę się”

W 2013 roku SPIKE wypuszcza teledysk pt. „Ale ja nigdy nie … (ogarnę się) – zmiksowali go DJ CRASH & SELINI. Tekst do utworu napisał Robert Kospian. Utwór, moim skromnym zdaniem, ma wielkie szanse stać się hitem. Mowa w nim o stawianiu oporu wobec dorosłości, wobec życia wedle przyjętego powszechnie schematu. Bohater powtarzał sobie, że nigdy nie zakocha się, i wydawało się, że mu to się uda, kiedy, nieoczekiwanie, zakochał się. Teraz staje wobec nowego wyzwania dzielenia dotychczasowej przestrzeni na dwoje. Jak śpiewa: „Chcesz ze mną zamieszkać, ustalmy zasady/Mam swoje zalety, ale mam też wady”. I to będzie swoisty test na miłość. Wspólne zamieszkanie ze sobą. I gdzie jest ten chłopak, który powtarzał, że … Zobaczcie materiał filmowy:

Kończąc artykuł o zespole SPIKE ciągle w umyśle pojawia mi się zadane wcześniej pytanie: czy SPIKE podąża w dobrym kierunku? Zdaje mi się, że tak. Niewątpliwie dobrym kierunkiem jest postawienie na produkcję dobrych jakościowo teledysków. SPIKE może ostatnio pochwalić się także utworami, zdradzającymi nadzieje na sukces. Mam na myśli najnowsze: „Czas na lans” czy „Ale ja nigdy nie”. Czy jednak zdoła się utrzymać na rynku, w którym – jak sam powiedział w jednym z wywiadów – pozostaną tylko najlepsi? Na to pytanie odpowiedzieć może tylko Czas. Na pewno niewłaściwe jest podejście, wedle którego „liczy się kasa”. Dla mnie liczy się pasja, kasa jest tylko jej ewentualnym dodatkiem.

Cechy charakterystyczne grupy: multiplikacja utworów, lans oraz powrót hitów na poziomie „Czary Mary”.

 

Źródło: http://www.zespol-spike.pl/
http://www.youtube.com/user/OfficialSpikePL?feature=watch
http://www.facebook.com/zespolspike

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Grafika promująca singiel formacji SPIKE pt. “A ja nigdy nie ogarnę się”

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>