SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH
 

Formacja SETUS przypomina wizerunkowo gwiazdy rocka z lat świetności tego gatunku muzycznego.

Gdy patrzy się na zdjęcia Grzegorza Ludwiczaka, Jerzego Sykuta i Tadeusza Kaliciaka można odnieść wrażenie, że panowie grają ze sobą od lat, że znają się jak przysłowiowe “łyse konie” i że muzykę wyssali razem z mlekiem matek.

Takie samo wrażenie odnosi się, gdy spojrzy się na ich obszerną listę muzyczną. Aż trudno uwierzyć, że SETUS istnieje dopiero od lutego 2010 roku, a w obecnym składzie jeszcze krócej, tak jednak jest w istocie.

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Obecny skład zespołu SETUS (od lewej): Tadeusz Kaliciak, Jerzy Sykut i Grzegorz Ludwiczak

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Tak jak wspomniałem, zespół tworzą trzej panowie, Grzegorz jest pomysłodawcą przedsięwzięcia i założycielem, Jurek wokalistą, a Tadeusz kompozytorem i aranżerem. Jednak, przynajmniej jeśli chodzi o wokalistów, formacja ulegała dużym zmianom. Najpierw był Paweł Sałdan, charyzmatyczna postać o niedającym się zapomnieć głosie, później na krótko Michał Mech, następnie Darek Gajda (od utworu “Takie jest życie”, dokładnie od 2. urodzin zespołu – 2 luty 2012 r.), by na końcu, obecnie, po “Tej nocy” zjawił się Jurek. Można powiedzieć, że przy nagraniu niemal każdej płyty towarzyszył zespołowi inny wokalista.

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Jurek, obecny wokalista, którego image jest tak wyrazisty, że trudno szukać kogoś podobnego

Setus 10 11 2010

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Grzegorz Ludwiczak z pierwszym wokalistą zespołu SETUS – z Pawłem Sałdanem

Mimo jednak tak wielu perturbacji personalnych, moje intuicje co do zgrania ekipy i ich doświadczenia potwierdzają się gdy zda się sprawę z tego, że piosenki SETUS znalazły się na … 30! oficjalnych płytach, wśród których są wydawnictwa solowe i przeróżne kompilacje.

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Promo CD formacji SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Post Scriptum 2010, SETUS

Nieco ponad rok od powstania grupy panowie wystąpili podczas 1. edycji Disco Hit Festival Kobylnica, który obecnie przy promocji od Polo TV jest największym festiwalem disco polo w naszym kraju. Wtedy to użytkownicy Internetu mogli zagłosować na “Hit Roku Internautów 2011″ i to – jak pewnie się domyślacie – piosenka od Setus pt. “Niecierpliwa” zdobyła tam najwięcej głosów (18,7 % za 1321 oddanych głosów).

“Niecierpliwą” zaśpiewał Paweł Sałdan i tym sposobem zapisał się na trwałe w pamięci wszystkich fanów polskiego disco. Paweł dołączył do składu Setus ledwie miesiąc po powstaniu zespołu, w marcu 2010 roku. I co znamienne, opuścił skład niecały miesiąc od zdobycia nagrody w Kobylnicy (decyzja o muzycznym rozstaniu Pawła i Grzegorza zapadła pod koniec czerwca 2011 roku). Wracając do tej nagrody należy podkreślić, że towarzyszyły procesowi oddawania głosów podczas konkursu w Kobynicy dziwne rzeczy, które doprowadziły do tego, że, tu kuriozum, zespół Setus w komunikacie na Facebooku z 8 czerwca 2011 roku prosił swoich fanów o … nieoddawanie głosów! Wszystko za sprawą tego, że taki system głosowania się nie sprawdzał, a ludzie, jak przypuszczam, mogli za darmo oddawać wiele głosów.

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Dobra bajka, SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Niecierpliwa, SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Takie jest życie, SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

The Best 2010 – 2013, SETUS

Ale SETUS to nie tylko “Niecierpliwa”. Na płycie pt. “Dobra bajka” z marca 2011 roku znalazły się obok niej takie perełki, jak “Bo tylko Ty” czy tytułowa “Dobra bajka”. W dyskografii, obok wydań łączonych, w kwietniu 2010 roku ukazała się promująca płyta CD z takimi piosenkami, jak “Magiczna noc”, “Bo tylko ty” (cover zespołu Laskovyj Maj), “Mój świat”, “Wyspa dla nas” (ft. Kamida), “Lato nad Bałtykiem”, “Jak anioł” i “Będzie lepiej”.

W lutym 2011 roku miała miejsce premiera wydania zatytułowanego “Post Scriptum 2010″ (nieoficjalna płyta), na którym znalazły się utwory będące podsumowaniem roku działalności grupy. Co ciekawe, płyta wydana była własnym sumptem zespołu. Tam znalazły się m.in. piosenki z pierwszego promocyjnego wydania, a także “Sobota na parkiecie”, “Siedem nocy i siedem dni”, “W obcym mieście”, “Wielki świat”, czy “Blask miłości”. Piosenki te były inspiracją do wydania wspomnianej i zarazem pierwszej oficjalnej płyty zespołu pt. “Dobra bajka”, na której znalazło się 16 piosenek i 1 remiks.

W maju 2011 roku pojawił się na rynku singiel “Niecierpliwa”, a na nim aż 9. wersji popularnej piosenki, wśród których takie, jakie wykonali zainspirowani polskim przebojem skandynawscy producenci muzyczni – Cliff Wedge, Lars La Ville, czy Rockzown.

W grudniu 2012 roku pojawiło się wydanie pt. “Takie jest życie”, a na nim tytułowa piosenka, a także “Nie wiesz czego chcesz”, “Nie pytaj mnie”, “On kochać nie może”, “Biała dama”, “Chichot losu”, “Za Tobą pójdę”, “Nie bądź na mnie zła”, “Po drugiej stronie lustra”, “Jej cień”, a także pozostałe, znane już wcześniej słuchaczom.

W czerwcu 2013 roku ukazało się ostatnie zbiorowe wydawnictwo od Setus pt. “The Best 2010 – 2013″. Na nim, oprócz zbioru wydanych już wcześniej utworów, pojawiły się 3 nowości: “Galaktyki”, “Najlepszy czas” i “Listopad zmienisz w maj”.

Podsumowując wątek, najważniejszy zresztą, dyskografii, można wspomnieć tu o kilku wedle mnie interesujących piosenkach. Jednak najpierw dodam pewien smaczek.

Jak każdy dobry i szanujący swoich fanów zespół, Setus posiada na swojej stronie WWW szeroki wybór piosenek do odsłuchu i pobrania, całkowicie za darmo. Być może jest to efekt pewniej nieprzyjemnej dla zespołu sytuacji, która przebiegła tak: 5 maja 2011 roku na fan-page’u Setus w Facebooku pojawił się komunikat od Grzegorza Ludwiczaka, w którym panowie wyrazili zbulwersowanie faktem, że zaraz po premierze jednego z teledysków zespołu (zapewne chodzi tu o klip do utworu “Niecierpliwa” w wersji Cliff Wedge 80’s Radio Edit) wersja audio znalazła się nielegalnie w internecie w postaci mp3. Pod postem w komentarzach rozgorzała dyskusja, w której z jednej strony Grzegorz słusznie zwracał uwagę na wagę praw autorskich i na fakt, że przecież z tego, że zespoły wydają płyty, po prostu żyją, z drugiej można było spotkać bardziej liberalne podejście fanów, którzy wskazywali na fakt, że w dobie internetu powielanie utworów bez zgody autora jest dziecinie proste i nie sposób temu zaradzić. Na pocieszenie padł, nie bez słuszności zresztą, taki argument, że w ten sposób piraci nieświadomie promują artystę, a prawdziwi fani, po wysłuchaniu utworów w sieci, zapragną posiadać oryginalny krążek CD.

Zdecydowanie wyróżniającymi się piosenkami są: z Pawłem Sałdanem jako wokalem: “Będzie lepiej”, optymistyczna, a zarazem przyprawiająca o niepokój, budząca nadzieję, ale też zdradzająca niepewność; interesująca “Siedem nocy i siedem dni”, stawiająca na pierwszy plan destrukcyjną siłę kłamstwa; karnawałowa “Jak anioł”, balansująca między przeciwnościami w tanecznych rytmach; ale i “Mój świat”, w którym damsko-męski wokal układa się w opowieść o odkrywaniu tego, co najcenniejsze i o popełnianych błędach, o lęku i nadziei; jak bilet podróżny “Wyspa dla nas” (ft. Kamida), obiecujący wiele, dający odrobinę nieba; sama “Niecierpliwa”, majstersztyk, popis wokalny Sałdana, historia prawdziwa, budząca nadzieję; świetnie podkreślona gitarą “Na krańcu świata”, walcząca z przemijaniem, wspaniała, moja ulubiona, aż dziw bierze, że niedoceniona; wspomniana “Dobra bajka”, ale w mojej ocenie trochę gorsza od poprzedniej; pozytywna i napełniająca nadzieją wersja radiowa “Magicznej nocy”; przebudzająca i, choć może za bardzo pompatyczna, wciągająca “Żyć od nowa”; z nowym wokalem męskim stwierdzająca stan rzeczy i zachęcająca do działania pozytywna “Takie jest życie”, mądra i refleksyjna; poetycka, kreśląca ludzkie losy w nieznanym “Nie wiesz czego chcesz”, wolna, delikatna, urocza; zupełnie nieoczekiwanie odmieniająca się po mocnym basowym początku, wpadająca w liryczność “Za Tobą pójdę”, dla której samotność jest przekleństwem.

Z nowości z przełomu 2013/2014 roku bardzo przyjemnie się słucha: “Tej nocy”, w której muzyczny dotyk mówi wiele i pozwala odpłynąć (od tej piosenki pojawił się Jurek w zespole); “Crazy Night” (pierwszy utwór anglojęzyczny), do której możecie obejrzeć koncertowe nagranie; “Cofnąć czas” w wersji Radio Edit czy Italo Mix, o czym pisaliśmy na stronie IDP.

Także, z tych nowych są takie piosenki: “Jestem ciągle taki sam”, “Najlepszy czas”, “Białe anioły”, “Dawać Ci radość”, “Krok po kroku”, “Potem nalej wina”, czy “Znak miłości”. Jest to materiał, który zapowiada nową płytę, a jej wydanie zaplanowane jest na marzec 2014 roku. Fragmenty wymienionych utworów możecie odsłuchać w materiale wideo promującym najnowsze piosenki SETUS.

Dotychczas ukazały się teledyski formacji SETUS do następujących utworów:

1. “Bo tylko Ty (Serenity Version)” (muzyka: Sergiej Kuzniecow; słowa: Kasia Pawłowska) z zabójczo piękną blondynką, szczecińskimi nabrzeżami i Zamkiem Książąt Pomorskich w tle opublikowana została na kanale zespołu Setus w YouTube dokładnie 18 września 2010 roku;

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Paweł Sałdan i Grzegorz Ludwiczak podczas zdjęć do klipu “Bo tylko Ty” (2 lipiec 2010 r.)

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Zdjęcie z planu zdjęciowego do teledysku “Bo tylko Ty” z 2010 roku; zdjęcie ciekawe, jeśli przyjrzymy się historii formacji SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Grzegorz z dziewczyną odtwarzającą rolę główną w klipie SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

2. “Niecierpliwa” (muzyka: Grzegorz Ludwiczak, Paweł Sałdan; słowa: Paweł Sałdan) z 3 lutego 2011 roku (data publikacji na YouTube), na którym widać ujęcia koncertowe poprzeplatane z fabułą ukazującą tytułową zniecierpliwioną i samotną dziewczynę, która postanawia, jak w piosence, zmienić swoje życie; teledysk ten promował płytę pt. “Dobra bajka”;

3. “Dobra bajka” (muzyka: Piotr Kiełczykowski; słowa: Grzegorz Ludwiczak) z 23 kwietnia 2011 roku (data publikacji na YouTube), do której sceny zostały nakręcone m.in. w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie, w tym samym mieście, w którym były produkowane w połowie ubiegłego wieku legendarne Junaki; co ciekawe, występująca w klipie dziewczyna o imieniu Anita wystąpiła w tego rodzaju nagraniu (teledysku) po raz pierwszy; nie przeszkodziło jej to dobrze wypaść w opowieści Pawła Sałdana, a nikomu nie przeszkadzało, że rolę motorniczego przyjął Grzegorz Ludwiczak, w której, nie powiem, odnalazł się świetnie; muzycznie z kolei widzowie w komentarzach porównywali SETUS do legendarnej Modern Talking;

4. “Niecierpliwa” w wersji Cliff Wedge 80’s Radio Edit; klip taki sam jak przypadku poz. 2. (wspominam, bo zapewne ta wersja stała się (nie)sławna ze względu na skopiowanie z niej muzyki i pirackie udostępnianie w sieci);

5. “Tej nocy” opublikowana na YouTube 22 listopada 2013 roku, a kręcona w Zielonej Górze; jak opowiadał w filmie będącym tzw. making of z planu zdjęciowego “Tej nocy” Krzysztof Ziółkowski, menadżer zespołu, piosenka jest o uczuciach dwóch osób, samotnych i skierowujących swoją uwagę na daleką przeszłość; sama piosenka jest w stylu – jak wyjaśniał Krzysztof – New Romantic, zapomnianym już przez wielu nurcie; na ujęciach widać zespół m.in. na tle miejskich fontann czy wspomnianą parę spacerującą (dziewczyna to Ewelina Kleszczyńska – Miss Ziemi Zielonogórskiej) po drodze wybrukowanej muzyką miłości. Zobaczcie:

6. “Crazy Night” opublikowana na YouTube 1 grudnia 2013 roku, będąca koncertowym nagraniem, na którym widać, że panowie z Setus znają się dobrze i bawią się wyśmienicie; sztuczna mgła unosząca się nad sceną wprawia nas w nastrój szalonej nocy w klimatach lat 80-tych, a ujęcie Jurka w pozycji leżącej … powala.

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

SETUS

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Tadeusz Kaliciak i …

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Źródło: http://bit.ly/1klTIGH

Grzegorz Ludwiczak

Na koniec, przed podsumowaniem, zwrócę uwagę na fakt, że swoimi tajemniczymi marketingowymi sposobami zespół SETUS dokonał tego, że jego piosenki są słyszalne w najbardziej popularnych polskich serialach. Są to: “M jak Miłość”, “Barwy szczęścia”, “Komisarz Alex”, “Lekarze”, “Na Wspólnej”.

Podsumowując zespół SETUS należy zwrócić uwagę na kilka cech charakterystycznych. Zespół mimo wielu rotacji personalnych wciąż utrzymuje wysoki poziom muzyczny. Z pewnością jest to zasługa Grzegorza Ludwiczaka, który dba o dobrą markę i mimo wielu przeciwności losu wciąż trzyma cały dorobek w silnych ryzach wiary w przyszłość, tak jak przystało na założyciela i lidera grupy. Warto odnotować fakt, że Paweł Sałdan był wyróżniającą się postacią w Setus i pewnie jeszcze do dziś wielu fanów początkowej fazy działalności grupy nie może się otrząsnąć po jego odejściu z zespołu. SETUS jest formacją nadzwyczaj płodną muzycznie, a świadczyć o tym może nie tylko bardzo duża ilość wydanych piosenek i wydawnictw muzycznych, ale i to, że wiele z nich po prostu nie zmieściło się w wąskich ramach przeznaczonych na materiał wydawniczy. Na koniec powiem, że SETUS nie szuka tylko poklasku, bowiem wbrew ogólnej tendencji na rynku, kiedy to artyści i wykonawcy jak muchy na lep rzucają się na disco polo, zespół odchodzi od tego i zmierza w kierunku Italo Disco, w kierunku lat 80-tych.

Można zatem powiedzieć, że SETUS to już jest stabilna marka na polskim rynku muzyki rozrywkowej, niemal jak samochodowy LOTUS, a jako smaczek dodam, że – jak zarzekają się muzycy – odkąd Jurek zagościł w zespole na koncertach nie będzie mowy o żadnym playbacku!

Zakończę, wyjątkowo, akcentem muzycznym, a więc moją ulubioną piosenką od SETUS, bo tak w słowach piosenki, jak i w historii tego zespołu, “życie to ciągła walka by coś zbudować”:

Źródła:

Oficjalna strona WWW zespołu SETUS: http://bit.ly/1b05Om5
Oficjalny kanał zespołu SETUS na portalu YouTube: http://bit.ly/J9EZil
Oficjalny fan-page zespołu SETUS na portalu Facebook: http://on.fb.me/1jkNsPc
Wyniki głosowania na “Hit Roku Internautów” w konkursie podczas I edycji Disco Hit Festival: http://bit.ly/1iqdn5f
Wywiad z Krzysztofem Ziółkowskim: http://on.fb.me/1aCVnED
Wywiad z Grzegorzem Ludwiczakiem dla portalu discoportal.info: http://on.fb.me/1ez4eIu
Gazeta Lubuska o klipie “Tej nocy” SETUS [wideo:]: http://bit.ly/1g1twNu

Autor: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>