„Piękny i boski” Zbyszek Perkowski [teledysk]

Źródło: Paweł Tadejko, paweltadejko.com
 

Pisałem już o zamieszaniu, jakie pojawiło się w sieci, kiedy to na fan-page’ach Zbyszka Perkowskiego, Justyny Mosiej, Elwiry Smilgin-Brodzik i Evy Basty zaczęły się pojawiać zdjęcia z planu do nowego klipu Zbyszka pt. „Piękny i boski”.

Pomyślałem skrycie wtedy, że albo Zbyszek z formacji FOCUS jest niespełna rozumu, by w kraju znanym z tego, że mieszka tu prawie cztery dziesiątki milionów ludzi, w tym dwa razy tyle haterów, robić takie rzeczy, bo to oznaczałoby popełnienie publicznego samobójstwa na własnej karierze, ale pomyślałem równocześnie, co często mi się zdarza, bo często myślę równocześnie dwie rzeczy sobie przeciwstawne, że Zbyszek nie jest może niespełna rozumu, ale jest być może geniuszem. Jak wiemy, cienka to linia między wariatem, a kimś nadzwyczaj uzdolnionym.

I stało się. Wczoraj w programie „Discopolot” stacji Polo TV ukazał się klip „Piękny i boski”.

Pierwsze wrażenia? Zanim o nich napiszę, to napiszę o kilku faktach potwierdzających moje tezy. Otóż od wczoraj teledysk obejrzało 0,003 mln osób i oceniło w skali 1:1, a dokładniej 43 do 42 głosów (pozytywne/negatywne oceny). Czyli, pół na pół. Niemniej jednak dwa najwyższe komentarze były takiej treści:

Pierwszy od użytkownika YouTube o pseudonimie „tak nic” (cytuję dosłownie): „Ani piekny ani Boski napewno Perkowski/ Mały łysy gróby/ Panie Perkowski ogarnij się/ nagraj coś co da się słuchać Albo odejdż w zapomnienie” – lajków 19.

Drugi od użytkownika o nazwie „Rajlions” (cytuję): „Teledysk totalny nie wypał, tego się nie da oglądać i słuchać, hańba dla respect media ze stworzył taki hit! Panie z teledysku zero samokrytyki, dziewczyny ogarnijcie się” – lajków 15.

Widać, że opinie nie rozłożyły się proporcjonalnie względem ocen. Widać także, zwłaszcza po interpunkcji osób oceniających, że ich poziom intelektualny nie jest najwyższych lotów. Mimo wszystko mają prawo do wyrażenia swojego zdania i Mr Coco Jamboo daje im takie prawo również u siebie.

Mnie się jednak wydaje, że Perkowski, znany z tego, że jest „piękny i boski”, poszedł w tym klipie na całość i doszedł do granicy spójności swojego wizerunku jako człowieka z dystansem do siebie, do własnej zewnętrznej powłoki, a zarazem okazał się człowiekiem z dużym poczuciem humoru. I tak ten materiał wideo należy odbierać, z przymrużeniem oka, z ironią, z właściwym dystansem i z uśmiechem.

Źródło: Paweł Tadejko, paweltadejko.com

Zdjęcie z planu do teledysku Zbyszka Perkowskiego z formacji FOCUS pt.„Piękny i boski”; zdjęcie: Paweł Tadejko

Już początkowe kadry z mieszkania w stylu retro są piękne, smaczne, ciekawe, wprost zdumiewające. Młody chłopak siedzi przy stole, przy którym siedzi pełno cioteczek wmawiających mu, że jest piękny i boski, i deklamuje wierszyk, który leci: „Wlazł kotek na płotek/ połamał się płotek/ kotek spadł na róże i ukłuł się”. Czy ten krótki fragment wyrecytowany przez dziecko w wieku komunijnym nie jest przepowiednią w ustach młodego Perkowskiego tego, jak potoczą się jego losy, kiedy stanie w obliczu dopełnienia własnego wizerunku scenicznego, które będzie miało miejsce po emisji klipu „Piękny i boski”? Można też i to tak odebrać.

Niewątpliwie jednak piosenka i teledysk do niej są zdumiewającą satyrą na obecne czasy, pełne samouwielbienia, narcyzmu, pewności każdej jednostki o własnej wyjątkowości, która nieustannie jest podsycana czy rozniecana przez media i reklamy w stylu: „Ty także możesz sobie pozwolić na szampon X, który nada Twoim włosom blask i zdrowie, na jakie zasługujesz”, itd. itp. Ileż zresztą razy przechodziliśmy obok placu zabaw, na którym wokół jednego dziecka stali rodzice i wpatrzeni byli w te cudo jak w bożka, w cudo, które swoim rozpieszczeniem nie dało o sobie zapomnieć.

I chyba cioteczki przy stole mają to symbolizować. Nad-zachwyt nad zwykłością, która zaczyna siebie postrzegać w kategoriach wyjątkowości.

Są one także satyrą na polskie pojęcie sławy, która każdemu staje w gardle, jak kość, sławy, która smakuje tylko, kiedy dotyczy samego siebie. To niech inni robią zdjęcia, a Ja będę ich obiektem westchnień.

Gdy Zbyszek śpiewa: „To mówią o mnie, piękny i boski …”, to wręcz buzia mi się uśmiecha tak szeroko i szczerze, że mógłbym powtarzać te sceny w nieskończoność i o jedną klatkę dłużej, a i tak śmiałbym się do łez. Dziewczyny, równie wielkie gwiazdy disco, co Zbyszek, stanęły na wysokości zadania i dobrze wkomponowały się w tę grę pozorów i pseudo uwielbienia. Elwira, Eva i Justyna potrafiły podnieść ego bohatera na tyle, że sensy prawdziwości i fikcji wymieszały się ze sobą zupełnie. To jest genialne, ze smakiem, doskonałe, a gesty w klipie świetnie współgrają z całością. Ekscytacja dziewczyn mieszała się z ekstazą, a dobry smak przemieszany był z kiczem, kiczem, śmiem dodać, który był na miejscu i wyeksponowany nad wyraz stał się czymś więcej, bo swoim zaprzeczeniem.

Uważam, jako jeden z „pięknych i boskich”, że Zbyszek Perkowski przeszedł niemal samego siebie, a ten żartobliwy klip może być największym dokonaniem tego roku. Szkoda tylko, że tam, gdzie inteligencji brakuje, rodzi się zawiść, złość i chamstwo. Ale być może publiczność zdąży jeszcze dojrzeć do tego genialnego materiału.

Źródło: http://www.youtube.com/user/Gabart050878/videos?view=0
https://www.facebook.com/justyna.buenosares?ref=ts&fref=ts

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

1 komentarz do „Piękny i boski” Zbyszek Perkowski [teledysk]

  1. czader pisze:

    kto jest kompozytorem tego kawałka ?

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>