NADIA i klip do utworu “Ja swoje wiem”

Nadia - Ja swoje wiem
 

W dobie zachłyśnięcia się przez większość naszych rodaków gospodarką nazywaną “wolnorynkową” coraz bardziej stają się popularne hymny, które w swoim przeznaczeniu mają zmotywować nas do działania, do aktywności na polu gospodarczym wedle zasady – “ile pracujesz, tyle zyskujesz”.

Osobiście przeczytałem ostatnio taką powieść pt. “Cofnięcie czasu” Henry’ego Hazlitta, w której autor, ekonomista zresztą, rozwijał przed nami wizję tego, że gdyby nie istniała gospodarka wolnorynkowa, to pewnie, by być w zgodzie z naturą ludzką, należałoby ją wymyślić. Pokazywał w niej, jak z systemu gospodarki centralnego zarządzania poprzez stopniowe wprowadzanie zmian w zasadach ekonomii można usprawnić system tak, by pobudzić ludzką działalność i kreatywność.

I choć pewnie niektóre z jego tez w naszych warunkach “dzikiego kraju” czy kraju wchodzącego w zasięg działania rozbujanej do maksimum “eurobiurokracji” byłyby po niemal 70. latach od publikacji książki nieaktualne, to nie da się ukryć, że nic nie motywuje ludzi bardziej, jak wiara, iż własnymi siłami można osiągnąć jakieś realne, wymierne korzyści.

I taką “prawdę” stara się nam przekazać NADIA w swoim najnowszym półprofesjonalnym teledysku do piosenki “Ja swoje wiem”, który ukazał się na YouTube dokładnie 4 lutego br.

Kim jest osoba kryjąca się pod pseudonimem “Nadia”? Nadia to, jak dowiedziałem się od osoby promującej ją w naszym kraju, dziewczyna, która urodziła się w Niemczech, jednak łączą ją silne więzy z Polską, bowiem jej rodzice są Polakami. Nazywa się Nadia Partyka, ma 18 lat i świetnie mówi po polsku. Jej niemieccy fani znają ją pod innym pseudonimem – “Nyjra”, i w trochę innej odsłonie, odsłonie bardziej klubowej, we wcieleniu wyartykułowanym w języku angielskim.

Jako ciekawostkę mogę dodać, że Nadia nagrywa w duecie z TONYM T (Neal Antone Dyer) znanym z formacji BEAT SYSTEM. Pamiętacie może singiel pt. “Fresh” z 1996 roku? Jeśli nie bardzo, to koniecznie odświeżcie sobie pamięć o tę piosenkę, a także zobaczcie do niej teledysk, seksowny, ponętny do granic możliwości, rozbrajający prostotą przekazu, ale i pomysłowością, za którą kryje się pełnia kobiecej zmysłowości.

Takiej kobiecej zmysłowości co w klipie od BEAT SYSTEM może tutaj brakuje, ale nie można odmówić młodziutkiej dziewczynie pewnego uroku osobistego. Jej kreacje są zapewne dla nas trochę dziwne. Nie ma tu seksualnej niemal ekspiacji, jaką zwykle nas darzą dziewczyny z polskich klipów disco, ale jest pewna myśl. Są scenerie pracy, stroje robotnicze, smar, ale biel bez skazy i łatwy błękit morza, gotycki akcent mrocznej dziewczyny i … to coś.

Myślę, że warto zapoznać się z klipem NADII, bowiem tutaj również ujmuje prostota i niemal naiwność wiary we własny przekaz, przekaz kształtujący dualną wizję człowieczego losu, losu żebraczego lub opłacalnej pracy. Jak wiemy, w każdym micie jest ziarenko prawdy, dlatego nie chcąc się sytuować po stronie tych, co na wszystko narzekają, gotowy jestem uwierzyć w ten optymizm młodej dziewczyny.

Pytanie tylko, czy Nadia jest już na nas gotowa, czy to my żyjemy jeszcze w polskim średniowieczu raczkującej przedsiębiorczości?

Zobaczcie klip NADII do utworu “Ja swoje wiem”:

Źródło: http://bit.ly/1kUUzM9

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

1 komentarz do NADIA i klip do utworu “Ja swoje wiem”

  1. Taka prawda pisze:

    Zaklamana prawda!!! Przekaz trafny ale…. nie Nadi…..nigdy takiej wizji ani rzeczywistosci nie doznala. Po akcencie Nadi slychac wyraznie,ze z Polska ma tyle wspolnego co jej przekazali rodzice i wakacje od czasu do czasu,ktorzy tak jak wiekszosc ludzi ze slaska sa Niemcami. Klip od strony technicznej to dziecinne amatorstwo a nie polprofesjonalizm w dzisiejszym swiecie.Wspolpraca z TONYM T ktora ponoc owocuje….:) na razie pokazuje same buble……klubowe wystepy starego materialu…. ktory juz przelecial nie raz przez nasze uszy.Jesli stac Nadie na wspolprace a raczej jej ojca z TONYM T,to caly dotychczasowy szum medialny ktory trwa juz miesiace przynosi tylko zenade.Czy Nadia jest piosenkarka….do dzis nia nie jest i nie byla !!!! Czy bedzie….jesli Nadia zrozumie a tata zainwestuje w dalsza nauke….chyba, ze mozliwosci talentu Nadi sie wyczerpaly….:) Zycze Nadi powodzenia choc jestem pesymista z tego co dotychczas widze.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>