MEJK i klip do utworu “Janek (oświadczył się jej)”

MEJK Janek 13 - Kopia
 

W drugiej połowie lutego na kanale tvmorag1 w YouTube ukazał się teledysk formacji MEJK do utworu “Janek (oświadczył się jej)”. Duet z Morąga podzielił się sprawiedliwie pracą: Elwirze przypadł udział w napisaniu słów piosenki, Mariuszowi – muzyki. Z tym że, należałoby dodać, kobiety wygrywają nawet w męskiej grze, gdyż szalę wkładu pracy nad projektem przeważyła piękniejsza część formacji MEJK – układ taneczny, o czym później, opracowała Elwira.

Zanim dodam swoje skromne trzy słowa do tej produkcji, pozwólmy spojrzeć na ten wytwór małżeństwa prawie doskonałego (no bo doskonałego jeszcze nigdy nie poznałem) państwa Brodzików. Otóż, jak szybko się przekonamy, piosenka nie jest iście bezrefleksyjna, ale porusza, i to nie pobocznie, tematykę, nazwijmy to, tradycyjnych wartości, a także, co również ciekawe, zahacza tym samym o twórczość innych formacji disco polo/dance.

MEJK Janek 20

Elwira z formacji MEJK – ucieleśnienie polskich szlacheckich i hulaszczych tradycji

MEJK Janek 01

Tak wypowiada się o przesłaniu piosenki autorka:

XXI to plaga rozwodów, życia na “kocią łapę”, bo przecież “… ślub jest niepotrzebny, jak mamy być razem, to żaden papierek nie jest nam potrzebny…”. Tak łatwiej, prościej, bardziej konsumpcyjnie. Tymczasem “Janek” MEJK, to piosenka mówiąca o klasycznej, prostej i dogłębnej miłości. Zobaczył ją, zakochał się, oświadczył się jej, potem był ślub, urodziły się dzieci i tak jest od wielu, wielu lat. I tak przez wiele, wiele lat będzie (być powinno!). To swoisty hymn o miłości, pokazujący, że małżeństwo mężczyzny i kobiety powinno być normą, a nie nielicznymi przypadkami.

Jak zatem mogliście się przekonać, prezentowany jest tu tradycyjny model rodziny. Tutaj nie ma miejsca na dziwactwa, wahania, zdrady, rozstania i powroty, kont(r)akty bez zobowiązań, czy niekończącą się przyjaźń singli. Układ jest prosty i należy go przestrzegać. Tutaj każdy wybór pociąga za sobą konsekwencje na całe życie. Stąd Janek, gdy zobaczył ją i się w niej zakochał, dał się od razu wprowadzić w pewien tor życia. Oświadczyny, ożenek, rodzina, dzieci. To klarowna logika wspólnego życia. Nie ma tu miejsca na błędne rozumowania, a wnioski są oczywiste.

MEJK Janek 13

Na każdej imprezie weselnej musi być jedna osoba, która odpowiada za przebieg zabawy, która czuwa nad dobrym samopoczuciem gości

MEJK Janek 03

Nieco więcej światła na utwór dają kolejne słowa Elwiry:

Mejk nie śpiewa – “uciekam od żony”, Mejk nie śpiewa “bujaj się” jak żona męża, lub na odwrót, (co dziś jest na porządku dziennym), zdradzi. Mejk śpiewa – z nią Janek ożenił się!

Każdy, kto interesuje się polską muzyką taneczną, wie, do kogo piją twórcy. Oni walczą z pewnym projektem lekkiego życia, które, mimo iż z pozoru bez konsekwencji, może działać destrukcyjne na relacje międzyludzkie, na samoocenę, może uprzedmiotawiać innych, niszczyć, zamiast budować. Oni walczą z dominującym przesłaniem dzisiejszych klipów, które ludzi traktują jak kolejne tanie świecidełka z galerii handlowych – do jednorazowego użycia. I tu bodą mocno. Dostało się i Markowi Biedrzyckiemu z EFFECT, i Patrykowi Pegzie z AFTER PARTY. MEJK idzie tu na całość i bierze byka za rogi.

MEJK Janek 02

Małżeństwo to poważna i poważana instytucja, która broni ładu społecznego i hierarchizuje relacje społeczne

MEJK Janek 10

Trzeba także powiedzieć, że cały teledysk jest doskonale skomponowany. Już na jednej z pierwszych scen widać wokalistkę w tradycyjnym stroju ludowym. Także inni są w kaszubskich czy kujawskich strojach ludowych. Ale to dopiero początek. Gustowne elementy wystroju wnętrz wskazujące na staropolski rodowód (zdjęcia do klipu były kręcone w Restauracji Staropolskiej “Celebra” w Elblągu), zastawa, staropolskie potrawy w dużej mierze oparte na dziczyźnie, trofea łowieckie podkreślające to wszystko, smalec, czosnek, wino, jabłka, koronki, gry i zabawy weselne, mające znaczenie symboliczne – to wszystko zdradza idealną harmonię z przesłaniem utworu. Ale to nie wszystko. Pora wskazać na inne, nie mniej ważne, elementy.

MEJK Janek 04

Gdy piękne młode dziewczęta na wydaniu biorą udział w imprezie weselnej koleżanki, marzą tylko o jednym

MEJK Janek 06

Wyróżnić należy nade wszystko wokal Elwiry z charakterystycznym ludowym zaciąganiem wybranych, końcowych fraz, który nawiązuje, jak mogłem się dowiedzieć, do charakteru Polaków. Tutaj Elwira odnalazła się znakomicie i widać, że ten eksperyment wyszedł wspaniale.

Drugą, równie pozytywnie zaskakującą rzeczą jest choreografia. Na zagrywkach oberek zamienia się w dynamiczny układ dance’owy, pełny obrotów, ale i znaczeń. Zdradzę Wam za przyzwoleniem autorki kilka z nich:

1/ gwiazdki (ręce w górze pokazują gwiazdki na niebie/każdy człowiek chce mieć niebiańską miłość),
2/ na papieża (ręce rozłożone na boki/jak do błogosławieństwa Młodej Pary),
3/ na lasso (lewa ręka na biodrze, prawa – kręci lassem/gest obserwowania i łapania swojej drugiej połówki),
4/ na ludowo (ręce oparte na biodrach/po prostu weselimy się po polsku).

Mamy zatem tu niemal cały repertuar tanecznych zachowań gotowych do natychmiastowego przetestowania.

MEJK Janek 15

Beztroskie tańce są nieprzecenione w inicjowaniu dobrej zabawy

MEJK Janek 18

Swawole i tańce mogą jednak coś oznaczać

MEJK Janek 19

Ale klip pełen jest dobrego humoru, tych drobnych akcentów, tak ulotnych, jak choćby wodzenie za akcją oka należącego do przedstawiciela dzikiego ptactwa. Mamy i rolę ludzi. Facet nie zawsze musi odgrywać twardziela, jak w jednym z wcześniejszych klipów Mejk, kiedy to Mariusz siedział na fotelu paląc bezceremonialnie cygaro. Tutaj muzyk odgrywa inną rolę. Jaką? Czy jest duchem cementującym akt małżeństwa w wieczności? Z pewnością kimś takim, kimś także, kto dogląda, by wszystko przebiegało poprawnie (mistrzem ceremonii?), kimś również, kto wszystko trzyma w ryzach. Gdy zobaczyłem Mariusza w jednej scenie, to pomyślałem: “duch przygrywa na skrzypcach muzykę wieczności”. Ale Mariusz gra tutaj jeszcze jedną rolę, chyba nawet z wymienionych najważniejszą. Jest duchem, który przekazuje poprzez ręce gości weselnych w drewnianej szkatule jabłko, symbol miłości i współżycia seksualnego, czyli tego, co należy życzyć młodej parze.

MEJK Janek 05

Z wyrazu twarzy można wyczytać wiele

MEJK Janek 07

A oczy mówią w dwójnasób

MEJK Janek 08

Jest także takie spojrzenie …

MEJK Janek 16

… które pragnie miłości …

MEJK Janek 17

… tej, która ma scementować kolejny akt małżeństwa

MEJK Janek 09

Ważną rolę odgrywał Mariusz

MEJK Janek 11

Niesiony wsparciem bliskiej osoby …

MEJK Janek 12

… przyniósł młodej parze jabłko – symbol miłości i współżycia seksualnego

MEJK Janek 14

A cała historia rozegrała się za sprawą kobiety-opiekunki – czyżby symbolu seksualności?

Jak się bawić, to po staropolsku, biesiadować, ucztować, podnosić zawadiacko kielichy (nie szpady), cementować przyjaźnie, a zwłaszcza miłości. Płodzić dzieci. Wychowywać na odważnych kamratów. I tak zgodnie z koncepcją wiecznych powrotów. Taki jest nasz charakter, taki rodowód i nie da się nam od tego uciec. Trzeba kultywować tradycję i bawić się, mądrze, rycersko, spontanicznie i chwalebnie. A na pewno – z duszą.

Zapraszam do obejrzenia tego wyjątkowego, bogatego w znaczenia, śmiem dodać, najlepszego do tej pory w mojej ocenie, projektu MEJK – teledysku do utworu “Janek (oświadczył się jej)”, hejże hejjjjj!

Projekt – klip “Janek” MEJK
Wnętrza – Celebra Firma Gastronomiczna, Celebra Restauracja, Elbląg, Lesław Wyszyński
Realizacja zdjęć do klipu, montaż – Piotr Smoleński
Foto (wybrane) – Mieczysław Jaworski, www.mjstudio.pl
Fryzura Elwiry – Jolanta Piasecka
Make up – Mańka Tarnacka
Stroje, scenariusz – Elwira Mejk, Mariusz Mejk Brodzik,
Światła – Telewizja Elbląg, obsługa – Radosław Mosak
Muzyka Mariusz Mejk Brodzik
Słowa – Elwira Zespół Mejk
Making of – Łukasz Wiśniewski
Taniec synchro – Sławek Paś
Pomysł tańca – na gwiazdki, na papieża, na lasso, na ludowo, oraz całych zwrotek – Elwira Mejk
Catering – Agnieszka Pluskota

Źródła:
Oficjalny kanał TV Morąg w YouTube, na którym znajduje się teledysk MEJK: http://bit.ly/1lm8QEo
Oficjalny fan-page MEJK na Facebooku, źródło zdjęć: http://on.fb.me/1fs8pWZ
Oficjalna strona WWW formacji MEJK: http://bit.ly/14n7ahJ
Zobaczcie także making of z planu zdjęciowego do teledysku “Janek” formacji MEJK: http://bit.ly/1hjVo0J

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>