MAGNESS

MAGNESS
 

Zespół muzyczny MAGNESS pod obecną nazwą jest na rynku od 2010 roku, zaś jego korzenie sięgają znacznie wcześniej, bo aż 1998 roku. Ich bazą wypadową jest Kętrzyn na Mazurach.

W skład zespołu wchodzą: Paweł Brzoza (wokal, instrumenty klawiszowe, akordeon), Łukasz Molenda (gitary, wokal, przeszkadzajki) oraz Krzysiek Kajciński (perkusja, instr. klawiszowe, akordeon, wokal), a również gościnnie śpiewa dla zespołu Ula (wokal, przeszkadzajki).

W ich repertuarze można znaleźć piosenki z nurtów: szeroko pojęta muzyka taneczna, biesiada, disco, dance, pop i rock. Wykonywane covery sięgają nawet lat 60-tych, a kończą się na muzyce współczesnej.


Pod koniec sierpnia 2011 roku utwór zespołu MAGNESS pojawił się na składance Wydawnictwa Muzycznego Poparazzi pt. „Muzyczne Premiery Disco Polo vol. 2”.

Płyta Muzyczne Premiery Disco Polo vol. 2

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Okładka składanki Muzyczne Premiery Disco Polo vol. 2 wydanej przez Wydawnictwo Muzyczne Poparazzi

Na początku października 2012 roku utwór zespołu MAGNESS pojawił się na składance Wydawnictwa Muzycznego Poparazzi pt. „Disco Polo Freszzz…1”.

W grudniu 2011 roku formacja MAGNESS wydała autorski krążek w klimatach disco-polo o nazwie „Zawsze będziesz obok mnie”. Na płycie znajdują się piosenki: 1. „Głowę unieś i walcz”, 2. „Chcę z Tobą być”, 3. „Kawalerka”, 4. „Wakacje na Mazurach”, 5. „Zawsze będziesz obok mnie”, 6. „Niezapomniana impreza”, 7. „To był letni dzień”, 8. „Oddaj usta, oddaj ciało”, 9. „Daj mi jakiś znak”, 10. „Rusz się mała”, 11. „Czas wyleczy rany”, 12. „Tak, tak już jest weekend” oraz 13. Zawsze będziesz obok mnie (rmx for dj’s).

MAGNESS i pierwsza płyta pt. "Zawsze będziesz obok mnie"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Okładka debiutanckiej płyty zespołu MAGNESS pt. „Zawsze będziesz obok mnie”

Zespół MAGNESS to nie tylko zespół salonowy, ale występuje także na weselach, balach, eventach firmowych, studniówkach, imprezach plenerowych, zabawach, wykonuje koncerty i wiele innych, które zależne są od Waszej wyobraźni. Ponadto, to prężna firma, która oferuje, oprócz muzyki wykonywanej na tradycyjnych instrumentach, także profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie, dekorowanie światłem, a także oprawę Dj-ską.

Zespół MAGNESS - zdjęcie z 2011 roku

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Zespół MAGNESS – zdjęcie z 2011 roku

NAGRODY

1. miejsce w Przeglądzie Italo Polo Disco Mikołajki 2011 (za co otrzymali czek w wysokości 1000 PLN)

1. miejsce w kategorii Przebój Roku 2012 w Plebiscycie Disco Bandżo 2012

Gala Disco Bandżo 2012 - na scenie zespół MAGNESS

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Gala Disco Bandżo 2012 – zespół MAGNESS z frontmanem Pawłem Brzozą występuje na scenie Speed Club

MUZYKA

Najpierw opiszę pięć utworów z debiutanckiej płyty, by później wskazać na dwie nowości.

„Wakacje na Mazurach” to debiutancka piosenka formacji MAGNESS. Wstęp to energiczny akcent, i od razu czuję się jak na wakacjach. Wokal jednak jest wolny i wydaje się, że jego tempo nie jest zbyt dobre do tej muzyki. Niemniej jednak refren i ogólnie tekst piosenki jest, jak przystało na lokalnych patriotów, zachwalaniem mazurskiej aury, beztroski i wolnego i spokojnego tempa życia. Jeśli to rzeczywiście miał przekazać ten utwór, to być może tempo jest dobre. Mnie jednak brakuje ożywionej imprezy dla młodych i szalonych, bo impreza w tym utworze to chyba potańcówka dla seniorów. Niemniej jednak utwór ten jest jednym z najbardziej rozpoznawanych w całym repertuarze zespołu MAGNESS.

Koncert zespołu MAGNESS w Sępopolu w dniu 14 sierpnia 2012 roku

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Zdjęcie z koncertu zespołu MAGNESS w Sępopolu w dniu 14 sierpnia 2012 roku

Wersja klubowa tego utworu jest znacznie lepsza, i nie słychać tu tych przejść między tempem piosenki. To jest to!

„Głowę unieś i walcz” to refleksyjna piosenka o świecie, pieniądzach, które nim rządzą, oraz o nas, którzy mamy problem z nadążaniem za tym wszystkim. Ta refleksja jest bardzo ważna, bo mówi o tym, że pieniądze nie są najważniejsze, najważniejsza jest miłość. Nie jest to jednak przesłanie negatywne, bo zawiera w sobie iskierkę do walki o własne marzenia. Istnieje tu pewna sprzeczność, ale cóż? Czy świat nie jest w swej istocie sprzeczny? Piosenka podobała mi się.

Paweł Brzoza z zespołem MAGNESS

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Paweł Brzoza, lider formacji MAGNESS podczas jednego z występów w plenerze

„Daj mi jakiś znak” to historia o nieśmiałym chłopaku, który zakochany po uszy w dziewczynie czeka na znak od Niej, bo sam najwidoczniej nie jest w stanie Jej poderwać. Czas ucieka, dziewczyna pewnie nadal nic o chłopaku nie wie, a on śpiewa piosenki o tym, że czeka na znak. Piosenka naturalna, taka zwyczajna, jednak czerpiąca z samego życia. Kto bowiem czegoś podobnego nie przeżył, ten chyba wiele nie przeżył. Warto jednak próbować swego szczęścia i nie czekać na jakiś znak.

„Zawsze będziesz obok mnie” to ballada o smutku spowodowanym brakiem miłości, marzeniem o niej, braku ukochanej i o braku szczęścia. Walka z przeznaczeniem nie ma sensu, bo i tak to musiało się stać. Przeznaczenie bywa jednak łaskawe i obydwoje spotykają się, by teraz przeplatać swoje losy i kochać się. On obiecuje Jej spełnienie snów, pozostanie przy Niej aż do końca dni. Ona, wobec takich zapewnień, chyba nie ma co się zastanawiać, bo On obiecał Jej, że będzie – co dla kobiet mimo ruchu feminizmu, chyba dalej istotne – jego żoną, i oznajmił, że kocha Ją.

Łukasz Molenda z formacji MAGNESS

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Łukasz Molenda z formacji MAGNESS i jego popis na gitarze

„Niezapomniana impreza” to piosenka o kultowym temacie Pana Coco Jamboo, o imprezie. Maniek ma dziś wolną chatę, muza będzie głośno grać, browar będzie się strumieniami lać, a sąsiedzi dzisiaj nie zasną. Dziewczyny przyjdą, co najważniejsze, a sąsiedzi pamiętać o nas będą długo. Tak w skrócie można opisać ten kawałek zespołu MAGNESS, szkoda tylko, że nie ma na stronie zespołu profesjonalnego nagrania tego utworu, który jest całkiem, całkiem.

„W niebie” to piosenka oddająca Jego w dziewczyny ramiona. Piosenka z początku niemal jak ballada zamienia się zaraz w jakiś dziwny wytwór niby to rapu. Chłopak wchodzi do klubu i zaczepia dziewczynę słowami: „w niebie, ze mną będzie Ci jak w niebie/ moje ciało jest dla Ciebie/ zrobisz z nim co będziesz chcieć”. Tekst dobry, całość sprawia jakieś dziwne odczucia i wrażenia. Czy byłem w niebie? Raczej nie. Ale może Ona?

„Polskie dziewczyny” wiedzą, czego chcą, fascynują, najpiękniejsze są i są kochane. Kochane przez formację MAGNESS. Elektryczne brzmienie, taneczny rytm, i tekst zachwalający ten cud polskiej ziemi, polskie dziewczyny, które są najprawdopodobniej najpiękniejszymi kobietami na świecie, to wszystko zapakowane ładnie sprawia, że chce się tego słuchać.

Krzysiek Kajciński z formacji MAGNESS

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Krzysiek Kajciński z formacji MAGNESS podczas występu

Na stronie zespołu można odsłuchać także następujące covery: „Ai Se Eu Te Pego” z repertuaru Michela Telo, „Plastikową biedronkę” z rep. zespołu VEEGAS, „Promienie” z rep. Tarzan Boy’a, „Mniej niż zero” z rep. Lady Panku, „La Isla Bonita” z rep. Madonny, „Żono moja” z rep. formacji Masters, „Daj mi tę noc” z rep. Boltera, „Od dziś” z rep. Paulli czy „Buona Sera” z rep. Maura.

Poniżej fragment wykonania piosenki „Plastikowa biedronka” z klubu Retro z Dnia Kobiet (zdjęcia: Darek Poniatowski):

WYWIADY

8 lipca 2011 roku na łamach „Gazety w Kętrzynie” w ramach prezentacji zespołów muzycznych z regionu gościła formacja MAGNESS, a w zasadzie o zespole opowiadał jej lider, Paweł Brzoza. Już od samego początku rozmowy dziennikarki Anny Matejuk-Ficek uwaga była zwrócona na sam wybór przez zespół nurtu disco-polo, jako drogi łatwej i przyjemnej, którą to panią z błędu wyprowadził Paweł, tłumacząc, że choć muzyka disco-polo wydaje się lekka i przyjemna, to zespół, aby stworzyć piosenkę, musi poświęcić jej tyle samo czasu, co zespoły z innych gatunków muzycznych. Z rozmowy można dowiedzieć się także o tym, że zespół podchodzi do swojej pracy profesjonalnie i muzykę nagrywa w studio. Teksty powstają w domu, zaś próby odbywają się w zakładzie stolarskim Pawła ojca.

2 października 2011 roku MAGNESS zadebiutował przed kamerami w roli gościa u prowadzącego Grzegorza Płucisia w programie „Discostacja” ITV. Właściwie to zespół reprezentowali Paweł i Krzysiek i z fragmentu, jaki dostępny jest na YouTube.com (skrót: YT), niewiele można było się nowego dowiedzieć.


23 stycznia 2012 roku w witrynie discoportal.info ukazał się wywiad z Pawłem Brzozą, który przeprowadził Paweł „Piniądz” Pieniążek. Można w nim wyczytać, że Paweł Brzoza ma bardzo bogatą karierę sceniczną, bowiem już od 16. roku życia występował na scenie, że to chęć odmiany skierowała chłopaków na tory muzyki disco-polo, a dzięki nawiązaniu kontaktu z Piotrkiem Kiełczykowskim powstał materiał na debiutancką płytę, zaś koledzy kamerzyści pomogli im w stworzeniu pierwszych teledysków. W wywiadzie mowa jest także o pochodzeniu nazwy zespołu, która powstała z potrzeby stworzenia jakiejś nowej nazwy, bo „Brzoza Dance”, pochodząca od nazwiska lidera, wydawała się Pawłowi idiotyczna. Na postawione kiedyś pytanie wokaliście „Brzozy Dance” o to, czym przyciągają do siebie weselnych klientów, Paweł półżartem odpowiedział, że magnesem. Stąd była już krótka droga do dzisiejszej nazwy zespołu, do której, jak wiemy, dodane dla wyróżnienia od innych nazw, zostało „s”. Z pozostałych informacji udzielonych najlepszemu informacyjnemu portalowi polskiej muzyki disco można podać, że praca studyjna do pierwszej płyty trwała ponad rok, a muzykę i teksty materiału do pierwszego krążka są autorstwa Pawła i Łukasza. Celem Pawła, ale chyba nie tak całkiem poważnie, jest to, by jego piosenka zanotowała przynajmniej milion wyświetleń na YT. I chyba wszystko jest przed nimi.

Formacja MAGNESS podczas koncertu w plenerze

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Formacja MAGNESS podczas występu w plenerze

3 sierpnia 2012 roku w „Gazecie w Kętrzynie” ukazał się artykuł o formacji MAGNESS autorstwa Anny Matejuk-Ficek, który był zapowiedzią koncertu w Kętrzynie, gdzie obok gwiazdy wieczoru mieli zagrać SUMMER NIGHT i FACTOR. Dowiedzieć się z niego było można, że wcześniej zespół nazywał się BRZOZA DANCE i istniał od 1998 roku, a w 2010 roku został przemianowany na MAGNESS.

21 sierpnia 2012 roku na kanale zespołu MAGNESS w portalu YT pojawił się materiał, w którym chłopaki z zespołu udzielają wywiadu dla Kętrzyńskiej Telewizji Kablowej przy okazji zagrania koncertu w Kętrzynie. Na pytanie telewizyjnej reporterki o to, dlaczego wybrali nurt disco-polo, Paweł odpowiedział, że od 14 lat grają imprezy okolicznościowe, na których zawsze króluje muzyka disco. Idąc dalej w tym kierunku postanowili coś swojego w tych klimatach zrobić. Na pytanie o to, czy łatwo tworzy się muzykę disco-polo, Krzysiek odpowiedział, że bywa to różnie, ale raczej łatwo, lecz – co dopowiedział Paweł – wszystko zależy od weny, i że najlepsze hity, wedle tego, co usłyszał od artystów tworzących najlepsze hity, powstają w 30 sekund. Lider zespołu zwrócił uwagę na to, że piosenka pt. „Wakacje na Mazurach” jest z ich repertuaru najbardziej rozpoznawalną. Chłopcy zwracają uwagę na fakt, że disco-polo wraca do łask i ludzie obecnie już nie wstydzą się przyznawać do tego, że słuchają tego typu muzyki. Do ulubionych zespołów zaliczają te z klasyki: WEEKEND i BOYS. Padła w wywiadzie cenna uwaga, by nie zamykać się tylko w nurcie polskiej muzyki dance, ale by korzystać i z innych nurtów. I tak, co zaskakujące, Łukasz słucha rocka, Paweł zagranicznej muzyki dance, a Krzysiek – metalu. Wychodzi z tego niezła mieszanka, której końcowym efektem jest twórczość formacji MAGNESS. Cały wywiad przeplatany jest ujęciami z koncertu wykonywanego w plenerze, gdzie widać pod sceną tłumy wakacyjnych fanów. Na pytanie o to, czy z muzyki disco-polo da się przeżyć, rezolutny Paweł roześmiał się i odpowiedział bystro, że trzeba się o to zapytać kogoś, kto żyje z muzyki disco-polo. A poważniej już powiedział, że są dopiero zespołem „raczkującym”, który istnieje w tym temacie zaledwie dwa lata, i w tamtym momencie, momencie udzielania wywiadu, więcej inwestowali, niż zarabiali. Lider zespołu mówił otwarcie, że aby coś robić dobrze, trzeba to traktować jak zawód. Powiadał, że chłopaki normalnie pracują w innych zawodach. Podejście do muzyki zespół ma ambitne i chcą stawiać na jakość, a nie na kicz.

TELEDYSKI

Pod koniec czerwca 2010 roku na kanale zespołu (zespolMAGNESS) w portalu YT ukazał się teledysk do piosenki pt. „Wakacje na Mazurach”. W teledysku widać ujęcia występu zespołu na scenie, a także obrazy związane z treścią utworu, a więc białą żaglówkę, piękne dziewczyny według kanonu na 2010 rok, wyruszającego na Mazury młodego człowieka, szampan i elementy luksusu, ogólnie widać klimat mazurskiej sielanki.

MAGNESS - zdjęcie z planu do teledysku pt. "Wakacje na Mazurach"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Zdjęcie z planu do teledysku pt. „Wakacje na Mazurach”

Teledysk do tej pory obejrzało tylko prawie 0,169 mln widzów, lecz oceniło materiał wielu z nich bardzo pozytywnie, bo w stosunku aż 26 do 1 (pozytywne/negatywne głosy). Nie chciałbym być jednak surowy i powiem, że mnie w piosence i wideoklipie brakowało tylko „tego czegoś”, a więc tej iskry zabawy, szaleństwa i degustacji cielesnej, wolnego czasu, który nie jest marnowany a celebrowany i smakowany niemal co do każdej sekundy. Ale, widać, bardzo wielu widzom i bez tych elementów się podobało.

Drugi teledysk jest do piosenki pt. „Głowę unieś i walcz” i miał swoją premierę na kanale zespolMAGNESS w YT dnia 12 maja 2011 roku. Muzykę i słowa piosenki napisał Paweł Brzoza. W kadrze widać początek dnia podkreślony sygnałem budzika, a dzień zaczyna się dla zupełnie dwóch różnych osób, które różnie przyjmują to, co daje im po równo świat.

Zdjęcie z planu teledysk do piosenki pt. "Głowę unieś i walcz"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Kadr z teledysku do piosenki pt. „Głowę unieś i walcz”, na obrazie Łukasz Molenda w roli chłopaka walczącego o swoje życie

Jedna z nich walczy o przyszłość i wybiera się do pewnie niezbyt interesującej pracy, druga wybiera drogę łatwiejszą i pogrąża się w nałogach. Ten pierwszy, bo są to właściwie mężczyźni, jest pogardzany przez szefa, ale wie, dla kogo to robi, dla rodziny. Ten drugi, co ciekawe, stara się wziąć życie w swoje ręce. Pierwszy rzuca nędzną pracę i znajduję coś lepszego, drugi znajduje pracę i chwyta szansę niemal w ostatniej chwili. Mnie scenariusz (jak i piosenka) się bardzo podobał za swoją autentyczność i przez to, że porusza rzeczywiste problemy młodych ludzi. Niestety, film obejrzało tylko 0,064 mln osób. Oceny za to ma wysokie w stosunku 13,73 do 1. Świetna robota!

Z początkiem maja 2012 roku na kanale zespołu w YT pojawił się teledysk do piosenki pt. „Chcę z Tobą być”. Muzykę i słowa piosenki napisał Paweł Brzoza, a klip zrealizował Cezary Goschorski. Chłopaki grają na prawdziwych instrumentach w lokalu, w którym również znajdują się dziewczyny grające w bilard. Dziewczęta mają piękne i okrągłe kształty, a na jednym z pierwszych ujęć bajecznie uśmiecha się do nas blondynka, której uśmiech wart jest wiele. Tak wiele, że chłopaki grają do wokalu lidera śpiewającego: „więc kochaj mnie, a ja Ci dam swoją miłość”. Nawiązuje się gra spojrzeń, gestów i ponętnych ruchów, a ciała idealnie się prezentują i motywują chłopaków do walki o niewieście serca.

Kadr z teledysku formacji MAGNESS pt. :Chcę z Tobą być"

Źródło: http://www.facebook.com/zespolmagness

Kadr z planu do teledysku formacji MAGNESS pt. „Chcę z Tobą być”

Ja nie przetrzymałem tej kawalkady spojrzeń dziewiczych i poległem. Nauczyłem się z tego klipu tego, na czym polega gra uwodzenia, uwodzenia nie najpiękniejszych, ale za to chyba najponętniejszych kobiet, i zdałem sobie sprawę, że nie zakochuje się nigdy w idealnej kobiecie, bo takiej chyba nie ma albo spotkać jest trudno, ale zakochuje się w niej za coś i dlatego. Ten materiał mnie zdobył. Wideoklip do piosenki pt. „Chcę z Tobą być” zanotował do tego czasu 0,135 mln odsłon i wysokie oceny w stosunku 12,78 do 1. Widać, że zespół, jeśli chodzi o teledyski, rozwija się.

Podsumowując moją wycieczkę na Mazury, muszę powiedzieć, a właściwie napisać, że zespól MAGNESS to prawdziwi profesjonaliści, a ich dorobek sceniczny jest imponujący. Debiutancka płyta jest dobra, a ostatnie piosenki i teledyski pokazują, że jest w tej formacji duży potencjał. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji posłuchać piosenek „Polskie dziewczyny”, „Unieś głowę i walcz” czy „Niezapomnianą imprezę”, to koniecznie to zróbcie i posłuchajcie ich debiutanckiej płyty z grudnia 2011 roku.

Cechy charakterystyczne: powolne, acz systematyczne przyciąganie sprawia, że wpierw słuchasz z niedowierzaniem, później z sympatią, by na końcu, jak opiłki żelaza zbliżone do magnesu, nie móc się od tego typu muzyki oderwać.

Źródło: http://www.zespolmagness.pl/
http://www.facebook.com/zespolmagness
http://www.youtube.com/user/zespolMAGNESS
http://www.goschorski.pl/
http://www.discoportal.info/content/view/4472/230/

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>