FASTER

Zespół FASTER
 

Discopolowi archeolodzy ustalili, że historia zespołu FASTER sięga roku 2008. Osobą inicjującą powstanie zespołu był Paweł Leszczyński, który wraz z Pawłem Pilipienko współtworzy zespół FASTER do dziś. Miło słyszeć takie historie, kiedy artyści świetnie się dogadują i razem tworzą coś dobrego. Ale nie wyprzedzajmy faktów. Zespół rozwija się personalnie i do składu dochodzi trzeci wokalista, Pablo Brzeziński. W takim trio pozostają do dziś.

FASTER za swój moment przełomowy w karierze uznaje rok 2009, kiedy to powstała piosenka „Seniorita”, która szybko osiągnęła spory rozgłos. Z tego powodu już na początku sierpnia 2009 roku na kanale grupy FASTER na portalu YouTube.com (skrót: YT) pojawia się teledysk do tego przeboju. I choć materiał filmowy nie był najwyższych lotów, a dziewczyna z teledysku miała tylko jeden główny atut, to daje się zauważyć, że piosenka zdobyła bardzo wysokie noty wśród słuchaczy, którzy ocenili ją w stosunku 13:1 (głosy pozytywne/negatywne). Powstała również wersja zmiksowana piosenki, a tematu podjął się DJ K@mcio.

Zespół FASTER nie tylko zajmuje się działalnością artystyczną, ale i organizuje imprezy. Do swoich przedsięwzięć w tym zakresie zaliczają nade wszystko „Olsztyńską Galę Disco Polo”, która to jest imprezą cykliczną, a jej początki datuje się na kwiecień 2009 roku. Na scenie tej imprezy, obok zespołu FASTER, pomysłodawcy przedsięwzięcia, wystąpili: Mega Jump, O-Key, Selit, Effect, Bartosz Abramski, Diadem, Magness, Megam, MC Daro, Okej, Impuls, Spike, Best, Fortex czy Mejk. Do tej pory udało się zorganizować osiem edycji gali, które to okazywały się imprezami bardzo udanymi. Ostatnia miała miejsce 16-go października 2012 roku i gościła takich artystów, jak: Diadem, Megam, Taneczne Rytmy, Faster, Bartosz Abramski oraz Selekt.

Zdjęcie zespołu FASTER

Źródło: http://www.facebook.com/zespolfaster

Dyskografia: przeboje zespołu FASTER można znaleźć na wielu składankach z muzyką taneczną. Należą do nich:

Mega Jump vol.1 (wydawca – SunMusic) z kwietnia 2009 roku z kawałkami: „Seniorita” i „Superbit”.
Disco Polo – Dziewczyny górą (płyta dołączona do czasopisma Dobre Disco), Superhity Disco Polo cz. 2 (płyta dołączona do czasopisma Przyjaciółka) oraz Disco Polo na karnawał cz. 2 (płyta dołączona do czasopisma Tina) – wszystkie ze stycznia 2010 roku z przebojem „Seniorita”.
Muzyczne Premiery Disco Polo Vol. 1 (wydawca – Poparazzi) z czerwca 2010 roku z utworami: „Arrivederci” i „Seniorita”.
Discostrefa vol.1 (wydawca – FOLK) z października 2010 roku z „Arrivederci”.
Dyskoteka Gra – Hit za hitem (Weselny klimat) Vol. 2 (wydawca – Hit n Hot music) z sierpnia 2011 roku z niezapomnianą „Senioritą”.
Disco Polo Freszzz Vol. 1 (wydawca – Poparazzi) z października 2012 roku z nowością: „Uderzam w melanż”.

W sierpniu 2010 roku na YT pojawia się piosenka „Oddaj cnotę”. Jej aranżacja sprawia, że lato, mimo padającego za oknem piszącego ten tekst Pana Coco Jamboo mokrego śniegu, jest jak najbardziej realne, niemal wdziera mu się do pokoju, zagląda i przyjmując reminiscencję pięknej dziewczyny na plaży droczy się z nim, i prowokuje do zdobycia się na wyżyny umiejętności podrywacza i odebrania jej … cnoty.

Dokładnie 1 października 2011 roku na kanale FASTER z YT pojawia się piosenka o niezbyt proedukacyjnym i prozdrowotnym tytule: „Letnie wielkie pijaństwo”. Wszystko to jednak nieważne, bo impreza się kręci i fajne laski zapowiedziały przybycie. A najlepsza impreza jest nieplanowana, dziarska, niepohamowana w użyciu, łatwa w zdobycze, ujmując ją w trzech słowach: Letnie Wielkie Pijaństwo!

I znowu 1, ale tym razem lutego 2012 roku, pojawia się kolejna piosenka pt.: „Kawalerski stan”. Kawałek zachwala uroki stanu kawalerskiego, stanu – powiedziałbym – bardziej świadomości, niż statusu cywilnego. Dziewczyna, z kimś będącym w tym stanie, ma szansę tylko na nockę, nic więcej. Nie ma szans na żadne artefakty o znacznej wartości materialnej, a tym bardziej nie ma szans na sformalizowanie przeżytej nocy przed Urzędem Stanu Cywilnego czy łakomymi oczami miejscowego proboszcza. Liczy się tylko kawalerstwo.


Już dwa miesiące później pojawia się teledysk do piosenki „Kawalerski stan”. Bohater powraca w widocznym stanie wskazującym … Wskazującym oczywiście na stan kawalerski. Jest długa, jak długi powinien być atrybut kawalera, limuzyna, dziewczyna w panterce, alkohol i pieniądze. Materiał filmowy jest skonstruowany tak, że – trzeba przyznać szczerze – niezbyt korzystnie przedstawia aspekty kawalerskiego stanu. Liczy się w nim żądza kobiecego ciała, nawet za cenę pieniądza, uwielbienie alkoholowych trunków, łatwe rozrywki, luksus, hazard i lenistwo. Nie jest to jednak obraz dokumentalny, ale raczej pastisz czy parodia, które odbijają kawalera i jego zachowanie w krzywym zwierciadle, w lustrze hiperbolicznej kreacji, która utrzymuje jednoczesną grę przedstawiania i zamazywania, czy gloryfikowania i negowania zarazem. Porzucając jednak wszelki trud interpretacji, powiem otwarcie: no cóż, my faceci, a szczególnie kawalerowie, tacy jesteśmy, prości do kwadratu (słowa mojej koleżanki).

W połowie czerwca 2012 roku na YT pojawia się utwór pt. „Uderzam w melanż”. Bardzo ciekawym rozwiązaniem są tu wstawki głosowe zwane przez literaturoznawców onomatopejami. Refren zdradza pretensje do mocnego przeboju, gdzie płyną (albo płoną) słowa: „Pokaż mi jak ciało płonie/Daj mi znak a w nim utonę/Pokaż swoje jędrne wdzięki/Potem hola do łazienki (…)”.

Pod koniec lipca na kanale YT zespołu FASTER pojawia się oczekiwany teledysk do piosenki „Uderzam w melanż”. I rozwala od początku, gdy widać na pierwszym planie „Kuboty”, klapki, które miał chyba każdy sympatyk muzyki disco-polo. Otwiera się tu od razu cały nurt interpretacyjny, który nawiązuje do nurtu wspomnień, a więc do historii z Kubotami związanej. Mr Coco Jamboo, ten schizofreniczny wytwór wyobraźni, który chce przejąć władzę nad realnym Grzegorzem, zgłasza pretensję do opowiedzenia swojej historii z Kubotami w roli głównej. A że to on głównie ciągnie ten tekst naprzód, Grzegorz pozwala na to. Kuboty towarzyszyły Panu Coco Jamboo od zawsze. Zawsze wiązały się z silnymi emocjami ich właściciela. Na początku była radość korzystnego zakupu, zadowolenie z ich parametrów technicznych (silnej rzepy sprawiającej wrażenie ciasnoty, nieścieralnej podeszwy czy przyczepności ze stajni Michelin albo rodzimej Dębicy). Później (a później następowało bardzo szybko) przychodziły czasy pierwszych refleksji o zasadności pierwotnego zadowolenia. Kuboty rozluźniały się, przecierały, puszczały na rzepach. Końcowym etapem było mocne rozczarowanie, kiedy to bardzo szybko okazywało się, że nie są zdatne do chodzenia, bo rzepy nie trzymają, podeszwy się dziurawią, a o przyczepności do podłoża można tylko pomarzyć. Wielkie Kuboty szybko zgasły w oczach Mr Coco Jamboo, nie zgasł jednak ich ponadczasowy dizajn i logotyp, który równie dobrze konkurować może ze znaczkiem Ferrari.

Chłopaki z FASTER w tym teledysku są naturalni, wyluzowani, boscy. Stają się ikoną stylu młodego pokolenia, gdzie adidasowe dresy łączą się z kubotową bezmarkowością. Szkoda tylko, że pierwszemu refrenowi nie towarzyszą taneczne zmysłowe wywijasy pięknej kruczoczarnej i długonogiej uwodzicielki. Zamiast kobiety, mamy samochód i to chyba nim zachwycają się Fastersi. Główny jednak akcent z uderzaniem w melanż został zachowany i chłopaki raczą się złocistym napojem w pięknej okolicy jeziora i drzew, wśród trzcin zielonych, a piwo – jak to jest w pewnym (nie)kiepskim serialu – musi być puszkowe. Pojawia się także spławik i wędkarski relaks. Wszystko z należytym humorem. Piosenka bardzo dobra i zakrawa na hit. Czy będzie to jednak hit z górnej, ogólnopolskiej półki, a nie z olsztyńskiego podwórka? Czas, jak zwykle, pokaże.

W październiku 2012 roku pojawia się najnowsza piosenka pt. „Mega Party” z miksem DJ-a Kelvina. Party od razy okazuje się mega. Mega, bo i nie zabrakło na nim zwrotu treści żołądkowej imprezowicza już na początku imprezy, przygodnego seksu i odlotowego zespołu. Pojawiają się oni, Fastersi, w zupełnej mega-kreacji, ze starym olbrzymim radiomagnetofonem i krasnalem ogrodowym.

Zdjęcie z kręcenia teledysku Mega Party zespołu FASTER

Źródło: http://www.facebook.com/zespolfaster

Zdjęcia z planu wideoklipu “Mega Party” (na górze i na dole)

Zdjęcie z kręcenia teledysku "Mega Party" zespołu FASTER

Źródło: http://www.facebook.com/zespolfaster

Czy ci chłopcy nie mają granicy wyobraźni? Pytam i zaraz otrzymuję odpowiedź jak mocne uderzenie Muhammada Ali’ego. Jest nią refren ze słowami: „Ten bit jest zajebisty/To fakt jest oczywisty/Nie wracam znów na chatę/Obracam małolatę (…)”. Jestem wyłożony, klawiatura odpoczywa, laptop dokonuje głębokiego oddechu, o rety, o rety! I ten tata! Oj, party jest mega. Tak jak piosenka jest mega i wideoklip jest mega.


Trzeba przyznać, dokonując podsumowania działalności zespołu FASTER, że chłopaki cały czas konsekwentnie wspinają się do góry. Jeśli by założyć, że o pozycji zespołu disco-polo decyduje to, jakie występują w ich teledyskach dziewczyny, to FASTER nie doszedł jeszcze do szczytu popularności. Jednakże przyjmując, że wyznacznikiem szczytu jest kreacja sceniczna i pomysłowość, to Fastersi biją wielu na głowę. Mnie od tego melanżu, alkoholu i szaleństwa rozbolała głowa. Ale jest to ból przyjemny, jak przyjemne jest uczucie, gdy ciepła krew płynie szybciej do mózgu po spożyciu porannej mocnej kawy prosto z kafetiery. Nawet wtedy, gdy obok leży dziewczyna znacznie mniej urokliwa, niż to się zdawało ubiegłego wieczora.

Cechy charakterystyczne grupy FASTER: fajne chłopaki, młodzieżowa nowomowa i niepowtarzalny sportowy styl.

Źródło: http://www.zespolfaster.pl/
http://www.facebook.com/zespolfaster
http://www.youtube.com/user/zespolfaster/
http://www.discopolo.olsztyn.pl/

Przygotował: Mr Coco Jamboo

/span

Udostępnij!

1 komentarz do FASTER

  1. Kamil pisze:

    Musze przeznać że zacny materiał. Fakt faktem że FASTER mocno sie rozwija, chyba najlepiej ze wszystkich kapel na rynku. Ostatnie dwa single zasluguja na duzego plusa bo muzyka to zupelnie inny poziom niż te “dysko polowe” numery reszty zespolów.

     

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>