FAKERS zmienia nazwę

FAJTERS - _Tydzien Kawalerski_ (Official Video - Kwiecien 2013) 2
 

Pod koniec lutego br. roku mogliśmy zaobserwować debiut śląskiej formacji o nazwie FAKERS. Założycielem zespołu jest Krzysztof Dereszyński, a w składzie znajdują się jeszcze Natalia Bezegłów, Gabriela Fuchs oraz Bartosz Bezegłów. Wszyscy profesjonalnie podchodzą do muzyki, a ich produkcje teledysków były emitowane w głównych telewizyjnych stacjach muzycznych w kraju. Pół roku temu opublikowali klip do piosenki “Tydzień kawalerski”, następnie teledysk do utworu “Zakochać się tego lata”, teraz Ślązacy zapowiadają debiutancki album o nazwie “Jak mam to mam”.

Jednak ostatnio to nie promocja debiutanckiego albumu wywołuje zamieszanie związane z formacją FAKERS, ale komunikat ogłoszony przez muzyków w związku ze zmianą nazwy zespołu.

Była formacja FAKERS na fan-page’u w Facebooku informuje o przesłankach skłaniających ją do zmiany nazwy zespołu. Całe zamieszanie wokół tego nazywa “bezwzględną cenzurę” i zwraca uwagę, że nazwa “Fakers” stała się przeszkodą w graniu koncertów i w promocji w stacjach telewizyjnych. Choć muzycy zapewniają, że na taką nazwę wpadli po burzy mózgów, wskutek której wymyślona nazwa wydawała im się oryginalna i taka, że każdy będzie mógł ją zapamiętać, to jednak osobom decyzyjnych w mediach i decydującym o obsadzie koncertów plenerowych taka nazwa najwidoczniej się nie spodobała. Cytuję część komunikatu zespołu:

I tak też było do momentu kiedy okazało się, że za chwilę ma być emitowany klip w mediach publicznych a kolejnym sygnałem było zwrócenie uwagi przy rozmowach związanych z naszymi przyszłorocznymi koncertami, że z taką nazwą Zespół będzie miał poważne problemy aby wystąpić na imprezach plenerowych.

Nie da się ukryć, że śląska grupa była, jeśli wierzyć tym zapewnieniom, dosyć dosadnie naprowadzona na zmianę swojej nazwy, bowiem argument użyty przez ich interlokutorów o możliwości nie zagrania na koncertach, a przypomnijmy, że to głównie koncerty są źródłem dochodu takich formacji, był tu rozstrzygający i użyty niemal jak ukryta groźba.

Źródło: http://on.fb.me/1di8DQ2

Komunikat zespołu FAKERS ogłoszony 19 listopada br. na byłym już fan-page’u w Facebooku

Nie dziwi więc zdenerwowanie zespołu i zastosowanie pewnego elementu samoobrony, a więc komunikatu wyjaśniającego zmianę nazwy. Pytanie tylko, czy taki krok nie odbije się rykoszetem na ich dalszej działalności?

Obecnie zespół przyjął nazwę “Fajters”. Gdy tamta mogła się niektórym kojarzyć z angielskojęzycznym wyrazem “fuck” oznaczającym wulgaryzm odnoszący się do aktu płciowego, to nowa nazwa kojarzyć się może ze słowem “fighting” (bić się, walczyć, odeprzeć, kłócić się).

Czy to nie ironia losu, cała ta historia z cenzurą, kiedy przypomnimy sobie, że pierwszy teledysk FAKERS opowiadał o głębokich czasach PRL-u, a dzwoniący telefon odzywał się w gabinecie sekretarza PZPR?

Źródło: http://bit.ly/1dZH8aa

Kadry z pierwszego teledysku formacji FAKERS (teraz FAJTERS) nawiązujące do czasów, w których cenzura była na porządku dziennym

Źródło: http://bit.ly/1dZH8aa

No koniec chciałbym zakończyć pozytywnym wątkiem, dlatego zapraszam na film promujący nadchodzący album:

Źródło: http://on.fb.me/1di8DQ2
http://bit.ly/1dZH8aa

Autor: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>