BASTA i klip „Już nie zatańczy dla mnie”

Źródło: http://on.fb.me/14xjyPe
 

Długo musieliśmy czekać na klip BASTY do utworu „Już nie zatańczy dla mnie”. Pierwsze informacje nt. produkcji nowego wideoklipu zaczęły napływać z fan-page’a grupy na Facebooku już pod koniec lipca. Z początkiem sierpnia mogliśmy tam obejrzeć fragment koncertu, na którym zespół wykonuje piosenkę „Już nie zatańczy dla mnie”, a także, kilka dni później, zapowiedź teledysku.

Wczoraj, 19 września w programie „Wszystko mi disco” w Polo TV miała miejsce premiera telewizyjna klipu, a także premiera na kanale zespołu w portalu YouTube.

Tak zastanawiałem się przez chwilę, jaką osnowę opowieści zbudować wokół tego materiału i nie mogłem na nic innego wpaść, jak na dwa główne spostrzeżenia. Pierwszym jest to, że sukces BASTY wiąże się z tym, że potrafili (pisałem o tym niedawno odnośnie MILANO) zrezygnować ze schematu lider vs. tancerze/pozostali członkowie grupy, a dosyć spójnie i konsekwentnie wykreować swój wizerunek jako „grupy przyjaciół”, zbióru kliku indywidualności. Dwa dni temu miałem okazję zapoznać się z wypowiedzią Maćka Smolińskiego o tej grupie:

BASTA to nie tylko zespół… to również grupa przyjaciół (pogrub. – MCJ). W swojej pracy wykazują się 100% zaangażowaniem w to co robią: na scenie, w studiach nagraniowych i na planach teledysków. Przebojowi i bardzo muzyczni! Ich nowy klip to historia dwóch charyzmatycznych kobiet, które udowadniają mężczyzną, że przypadkowy flirt czasami może się różnie się zakończyć. Zdradzę Wam, że to panie będą górą”.

Te słowa, zwłaszcza pierwsze zdanie, doskonale oddają to, co mam na myśli.

Źródło: http://on.fb.me/14xjyPe

Zdjęcie z planu klipu „Już nie zatańczy dla mnie” formacji BASTA

Drugim spostrzeżeniem jest to, że nie da się opisać tego materiału bez porównywania go do „Ona tańczy dla mnie” formacji WEEKEND. Zespół zresztą świadomie nawiązuje do tej historii i chce dokonać pewnej jej transformacji – w odświeżonej wersji opowieść ma kończyć się zwycięstwem kobiet.

Po tych wstępnych rozmyślaniach czas włączyć klip i przyjrzeć się opowiedzianej w nim historii.

Oba klipy, zarówno „Ona tańczy dla mnie”, jak i „Już nie zatańczy dla mnie” rozpoczynają się od przybycia muzyków do klubu. W pierwszym przypadku pewnym męskim krokiem wchodzą do klubu faceci, w drugim w klubie swoje pierwsze kroki stawiają pewne siebie, niemal wyemancypowane dziewczyny. Takie jest pierwsze wrażenie, które szybko zostaje zdystansowane przez pewien szczegół – dziewczyny w klipie od BASTY w klubie pełnią rolę barmanek/kelnerek, co już nie pasuje mi do mojego założenia o emancypacji. Przecież dziewczyny tu „usługują” facetom, podają im menu … Trzeba zmienić osnowę narracji. Dziewczyny to pracownice knajpy, które zauważają przystojniaków przy stoliku. W międzyczasie zachowują się trochę jak ekspedientki znanych sklepów Społem, przynajmniej Eva obija się, popija kawę, za co dostaje reprymendę od przełożonego, także faceta. W klipie od Radka dziewczyna, która tańczyła dla niego, nie była barmanką. W tej historii ona tańczyła specjalnie dla niego, chciała tym sposobem zawalczyć o jego względy i stać się kimś wyjątkowym. U BASTY dziewczyny również zabiegają o względy chłopaków, ale mają pewien ukryty plan.

Źródło: http://on.fb.me/14xjyPe

Seksowne dziewczyny, Eva i Asia, swoją ponętną powierzchownością próbują odwrócić uwagę chłopaków od ukrytych zamiarów

Źródło: http://on.fb.me/14xjyPe

Zróbmy sobie mała przerwę w tej opowieści. Niewątpliwie, nie da się nie zauważyć, że dziewczyny, Asia i Eva, wyglądają w materiale niezwykle seksownie. Ich stroje robocze składające się z różowych spodenek podkreślających zgrabne nogi zniewalają, a niemal intymne sceny w zaciszu domowym, na których dziewczyny dobierają garderobę na imprezę, mocno działają na wyobraźnię, męską zwłaszcza … tak, wiem coś o tym.

Kulminacyjnym momentem w materiale jest ten, kiedy Eva dostaje sms-a z treścią, że on zatańczy dziś dla niej, on, który tańczy najlepiej, zbudza zazdrość rywalek, ten, który uszczęśliwia wybranki samym faktem, że dokonał wyboru.

Źródło: http://on.fb.me/14xjyPe

Powiadomienie za pomocą sms-a uruchamia w umysłach dziewczyn chęć zemsty

Ale ten boski facet zostaje uwikłany w intrygę. Gdy nie da się go pokonać w otwartej walce, należy tego dokonać skrycie i przebiegle. Skrywany w dekolcie tajemniczy proszek ląduje w szampanie ofiary. Teraz rozegranie kart jest bajecznie proste, a do skompromitowania króla dyskotek pozostają już tylko kroki …

Nie da się ukryć, że propozycja teledysku od BASTY dosyć luźno nawiązuje do mega-hitu WEEKENDU. Tamten materiał, mimo swojej naiwności, był w pewien sposób uroczy, a tańcząca dziewczyna mimo uprzedmiotowienia siebie i sprowadzenia do roli „tej, co dla niego tańczy”, robiła to jednak z pobudek pozytywnych, z chęci stania się dla niego „kimś więcej”.

„Już nie zatańczy dla mnie” to wideo zrobione przez kobiety. Tutaj świat nie jest taki prosty, jak się wydaje, a dziewczyny są bardziej przebiegłe i wykalkulowane (czyt. mądrzejsze). Ich celem jest ośmieszenie facetów, uwiecznienie ich jako nieudolnych i niezdałych. Jednak ten materiał, co jasne, należy traktować w sposób lekki i ironiczny. W tej perspektywie jest historią interesującą, wielowątkową, bardziej skomplikowaną niż oryginał. Muzycznie i wokalnie jest także bardziej interesujący, a podwójny wokal damsko-męski dodaje piosence dodatkowych smaczków. Tylko czy trafi on w gusta widzów? Czy potrafił uchwycić tę nieznaną, wynoszącą na piedestał siłę, która z rzeczy z pozoru zwyczajnych robi coś, co porusza miliony?

Odpowiedź na to poznamy później. Zobaczcie klip do utworu „Już nie zatańczy dla mnie” formacji BASTA:


Źródło: http://on.fb.me/16KIvaN
http://bit.ly/13XGzr3
http://bit.ly/1eufDIJ

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

2 komentarzy do BASTA i klip „Już nie zatańczy dla mnie”

 1. L'oreal pisze:

  Autor widać skupił się na samym teledysku, brakuje tylko informacji odnośnie warstwy słowno-muzycznej – bo to też jest widoczne “inspirowanie”, a może po prostu kopiowanie pomysłu Weekendowego?
  Słowa, saksofon, rytmika i harmonia utworu.
  Jawna prowokacja czy wiara Basty, że publika kupi wszystko ładnie opakowane, a raczej roznegliżowanymi ciałami członków zespołu?

   
 2. swiniopas57 pisze:

  tylko sceny w klubie warte są uwagi..przebieranki już wyświechtane

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>