ADAMO

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/
 

Formacja ADAMO istnieje od 2011 roku, a w skład niej wchodzą Adam, lider zespołu, oraz dwie panie, Sylwia i Klaudia. I choć wydaje się, że jest to młoda grupa muzyczna na rynku, to tylko pozory, bo zespół ma już na swoim koncie 20-lecie działalności. Ale po kolei. Na stronie zespołu ADAMO można przeczytać bardzo sentymentalną historię, kiedy to Adam Progorowicz już od dziecka wiedział, co chce robić w życiu. Zaczynał od keyboardu Fujiyama, a muzyki uczył go sąsiad z miejscowości Ropienka. W tejże malutkiej bieszczadzkiej miejscowości, mieszczącej się mniej więcej na środku trójkąta, którego wierzchołki tworzą Sanok, Ustrzyki Dolne i Bircza, zespół (jeszcze bez nazwy) miał swój estradowy debiut w „Klubie Rolnika”. Ewolucja zespołu jest wyraźna, bowiem wzbogaca się on o gitarę basową, solową, perkusje, a także o nazwę „Modes Disco”. W tym czasie zespół gra na pierwszej zabawie w miejscowości Łodyna. Kariera amatorskiego zespołu nabiera tempa i odtąd zespół grywał na wszelkich dostępnych w „zasięgu ręki” imprezach okolicznościowych.

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/

Formacja ADAMO podczas koncertu na scenie (zdjęcie na górze i u dołu)

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/

W 1992 roku lider zespołu został wezwany do odbycia obowiązkowej, tak, tak, wtedy jeszcze przymusowej, służby wojskowej, co kończy ten etap kariery scenicznej. Po wypełnieniu obowiązku wobec ojczyzny, Adam tworzy nową formację o nazwie „Disco Top”. Jak widać, aktywność muzyczna cały czas koncentrowała się wokół nurtu disco. Październik 1993 roku to znacząca data w historii zespołu, kiedy dostał on jedną odpowiedź na liczne wcześniejsze wysyłania dem do firm fonograficznych, odpowiedź od firmy fonograficznej z Poznania. Doszło do nagrania pierwszej kasety w studio nagrań u Andrzeja Mikołajczaka, który w muzyce znany był jako klawiszowiec formacji ABC z lat 70-tych. Już miesiąc później, czyli w listopadzie 1993 roku, pojawiła się w sprzedaży kaseta pt. „Droga do Soliny”. Kaseta, dzięki oczywistemu odwołaniu do urokliwej krainy południowo-wschodniej Polski, była rozchwytywana, a zespół spotkał się z odbiorem przez liczniejsze grono odbiorców. Kolejne lata to kolejne zmiany personalne w zespole oraz zmiana nazwy na DEUTER, aż do roku 1997, kiedy to została wydana kaseta nakładem firmy fonograficznej z Krakowa pt. „Gwiezdne wojny”. Skąd taki futurystyczny tytuł? Czyżby za kosmiczne brzmienia? Tego nie udało mi się ustalić. Jednak od tamtej kasety zespół budował sobie grono odbiorców i zyskiwał popularność. W tamtym okresie zespół DEUTER koncertował z takimi znanymi zespołami, jak BAYER FULL, BOYS czy CLASSIC. Zespół Adama, jak widać, nie lubi stagnacji i powstaje formacja o nazwie PLUS. Niestety, z przyczyn osobistych działalność tego ostatniego wytworu została zakończona.

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/

Sylwia i Adam, członkowie zespołu ADAMO, relaksują się przed występem w klubie Sztygarka Hetmańska w Jaworze w Bieszczadach

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/

Formacja ADAMO podczas koncertu w klubie Sztygarka Hetmańska w Jaworze

Jak łatwo policzyć, w 2013 roku mija 20-lecie od daty wydania pierwszej kasety, oraz 2-lecie od powstania formacji w obecnym składzie i pod nazwą ADAMO. Jak mogliście się dowiedzieć, lider zespołu, Adam, ma spore doświadczenie w branży disco, i właściwie można go nazwać „starym bieszczadzkim wilkiem”, który ponownie wyruszył na polowanie, gdy ostatnio i w pobliżu znalazło się liczne stado owieczek. Nie jest jednak zadaniem tego wilka je zjeść, a nakarmić polską muzyką disco.

MUZYKA/TELEDYSKI

Ogólnie o produkcjach wideo artysty z Bieszczad można powiedzieć, że nie są to produkcje wysokobudżetowe, a co za tym idzie, i profesjonalne. Bez wątpienia jednak, mimo pewnych braków i niskiej jakości obrazu, trzeba docenić same piosenki, bowiem muzyka jest tu najważniejsza.

Klip do piosenki pt. „Ja nie lubię samotności” został opublikowany na kanale NawrotkaTv na portalu YouTube (skrót: YT) 16 lipca 2012 roku. Sam utwór jest autorstwa zespołu ROTOR, zespołu, który – jak podaje ADAMO w komentarzu na YT – zapoczątkował styl muzyki disco polo. Poniższy utwór nagrany jest w nowej aranżacji. Jak wskazuje tytuł, piosenka traktuje o samotności, o towarzyszącym jej niedogodnościom, o braku bliskiej osoby, o miłości. Sam klip i piosenka wywołały burzę skrajnych komentarzy w NawrotkaTv. Jednym podobał się ten styl starego disco polo, i zwracali uwagę na to, że nawet trudno jest ocenić, kiedy powstał klip, drudzy, zdecydowanie bardziej negatywnie ocenili ten film. Jednak nie da się ukryć, że w wykonanie piosenki ADAMO włożył nie tyle całe serce, a nawet dwa, swoje i tej wybranki, która pewnie niedługo pojawi się na horyzoncie. Klip obejrzało zaledwie 0,008 mln osób oceniając dobrze 2,29 do 1 (pozytywne/negatywne oceny). Zobaczcie:

Dokładnie miesiąc później, bo 16 sierpnia 2012 roku na kanale NawrotkaTv w YT pojawił się kolejny amatorski klip do piosenki pt. „Wirtualna dziewczyna”. Już sama poruszana tematyka zdaje się zdradzać, że utwór jest jak najbardziej współczesny. Jednakże i tym razem komentatorzy z YT nie meli pewności, czy klip jest współczesny, czy nie. Nawet niektórzy dali się wywieść w pole, uważając ADAMO za wieszcza narodowego, który przewidział przyjęcie się słowa „real” w polskim słowniku Internautów. Ten klip jest zrobiony takim samym sposobem, co poprzedni, widać te same tancerki i głównych członków zespołu. Podoba mi się to w tym klipie, że choć tańczące dziewczyny są znacznie młodsze i pewnie, choć oczywiście jest to sprawa gustu, bardziej atrakcyjne od bohaterki teledysku, Sylwii, to właśnie Ona dostała główną rolę, jak tej, w której zakochany jest Adam. Sprawia to wrażenie naturalności i pewnej romantyczności. Tu nie ma tak, jak w większości dzisiejszych produkcji disco polo, że „stary” facet otoczony jest masą nastolatek, które za nim szaleją, ale jest to relacja prawdziwa. To po prostu musicie obejrzeć! Klip odsłoniło na YT 0,006 mln osób i oceniło w stosunku 1,2 do 1.

Początek października to najlepszy okres na ukazanie się piosenki i klipu o jesieni. I tak się dzieje, kiedy to w NawrotkaTv w YT pojawił się teledysk pt. „Złote liście”. Jak podaje ADAMO, jest to piosenka z repertuaru formacji MISTER, który to utwór powstał na początku lat 90-tych. W klipie widać piękne bieszczadzkie lasy, złote liście i oczywiście dziewczyny, które w rytmie muzyki kręcą, dosłownie i w przenośni, tyłeczkami. Trzeba przyznać, że autor klipu konsekwentnie trzyma się podobnego stylu realizatorskiego obrazu, który wspomagany jest za pomocą prostych, acz sugestywnych, elementów graficznych nawiązujących do tematyki danej piosenki. Klip obejrzało już 0,010 mln osób i oceniło wysoko w stosunku aż 6,42 do 1.

Pod koniec października 2012 roku na kanale NawrotkaTv w YT pojawił się kolejny teledysk ADAMO pt. „Jesteś najładniejsza”. Realizacja klipu jest bardzo podobna do poprzednich produkcji, także występujące tancerki są te same i wykonują te same ruchy. Niemniej jednak piosenka jest bardzo ładna i sama się broni. Część wpisów pod filmem rozpoznaje utwór zespołu DOMINO, niektórzy zwracają uwagę na zmieniony tekst piosenki, jednak ADAMO prostuje, że zaśpiewał wersję ze słowami, którą wykonuje się na bieszczadzkich imprezach. Materiał filmowy obejrzało zaledwie 0,006 mln osób oceniając dobrze 2,7 do 1.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia na kanale NawrotkaTv pojawił się kolejny klip ADAMO pt. „Ty i Ja”. Jest to dynamiczna dyskotekowa nuta. Mimo tego piosenka jest jak najbardziej romantyczna. Te same dwie dziewczyny tańczą w ten sam sposób. Sam wokal ADAMO jest szeroko komentowany, a wyrażane opinie są różne, od tych dziękujących autorowi za wykonanie, przez te, które radzą następnym razem wypić ze dwie „setki”, aż do tych, które w sposób bezwzględny wytykają wokaliście braki. Sam pan Adam podkreśla, że nie lubi śpiewać z playbacku i wykonuje piosenki w taki sposób, jak to robi na koncertach, bowiem publiczność jest dla niego najważniejsza, a nie sztuczny, podkręcany efekt. Czy Wy również ustawiliście „balance”? Klip obejrzało 0,007 mln osób i oceniło dokładnie 2 do 1.

1 marca 2013 roku ponownie na kanale NawrotkaTv w YT został wyemitowany po raz pierwszy klip formacji ADAMO do piosenki pt. „Będę Ci wierny”. Adam spaceruje i rozmyśla o dziewczynie, której obiecał wierność. Piosenka jest nostalgiczna, a siłą jej jest prawda o życiu, o relacjach damsko-męskich. Jest to utwór weselny, i tego typu, że chce się usiąść i napić wódki. Później powspominać z ludźmi, których nie spotyka się często, o starych dobrych czasach. Klip obejrzało tylko 0,005 mln osób i oceniło w stosunku 1,93 do 1.

W pierwszym tygodniu maja 2013 roku na YT pojawił się kolejny amatorski klip ADAMO do piosenki pt. „Impreza na 102”. Klip miał swoją premierę telewizyjną 10 maja 2013 roku w muzycznej stacji ITV. Sam schemat klipu bardzo przypomina poprzednie produkcje. Niemal wszystkie są identyczne. Nie stanowi to jednak dużego zarzutu dla artysty, a wręcz przeciwnie, jest to jego mocna strona, strona, która staje się coraz bardziej rozpoznawalna za swoją odmienność. Niejeden pewnie by się znalazł i powiedział: weź się chłopie ogarnij, popracuj nad charakterystycznym i bardziej nowoczesnym wizerunkiem scenicznym, wynajmij dobrą ekipę od klipów za 30 tys. zł, popracuj nad wokalem, zrezygnuj z tego starego elektronicznego brzmienia syntezatora na rzecz bardziej nowoczesnych dźwięków, weź do zespołu ze dwie młode tancerki, i rób większe show na scenie. Można by jeszcze wiele dodać, ale pytanie, co wtedy zostałoby z ADAMO? Nic. Czasem jest tak, że największa z pozoru słabość jest największym atutem. I tak jest u tego wilka z bieszczadzkich lasów. Zobaczcie, jak wygląda impreza na 102:

Po obejrzeniu powyższych materiałów i poznaniu historii pewnie wielu z Was zastanawia się, czy to nie jakiś żart ze strony IDP, że promuje takiego wykonawcę? Już śpieszę wyjaśnić. Portal IDP promuje nie tylko czołowych wykonawców, ale także tych niszowych, dla których muzyka to nie jest przede wszystkim biznes, ale to życie, to emocje, uczucia i pasja. Nie da się ukryć, że dzisiejszy rynek muzyki disco polo zmierza w stronę pełnej profesjonalizacji, a o popularności danego wykonawcy czy zespołu w coraz szerszej mierze decyduje nie tyle sama muzyka, choć i ta oczywiście, ale i wideoklipy, zrobione za duże pieniądze, z kosztownymi modelkami i drogą ekipą realizatorską. Samo przesłanie schodzi nierzadko na plan dalszy, sama dusza zostaje zamieniona na srebrniki. Młodzi widzowie takich produkcji nastawieni są konsumpcyjnie na dane obrazu, na atrakcyjne kolory, seksowne dziewczęta i dużo przyjemności nierzadko sprowadzającej się do promocji tych najprymitywniejszych instynktów i samego hedonizmu z „dolnej półki”. Na portalu IDP oczywiście pokazujemy takie produkcje, zdarza się jednak, że od czasu do czasu chcemy dać widzom jako alternatywę i odskocznię możliwość partycypacji w twórczości niszowej, niekomercyjnej, półprofesjonalnej, w której znaleźć można nie tyle blichtr, co duszę. I ADAMO wydaje się Panu Coco Jamboo doskonale wpisywać w tę rolę, jako twórca z zapomnianego obszaru kraju, Bieszczad, który odtwarza i przypomina dla nas kawałki z początku lat 90-tych w swoich autorskich aranżacjach, z wokalem nie idealnym, acz bardzo prawdziwym, z amatorską produkcją klipów, z której doskonale zdaje sobie sprawę, jednak z taką produkcją i z takimi nade wszystko piosenkami, jakie w sposób magiczny przenoszą nas do tamtych lat. Wiele młodych osób komentujących klipy ADAMO dało się łatwo wywieść w pole, i uważali oni, że są to materiały sprzed wielu lat. Tak działa ADAMO i jego bieszczadzka ferajna! Działa jak magiczny wehikuł czasu, który przenosi nas do świata elektronicznych dźwięków, świata nieidealnego, ale prawdziwszego, w którym emocje i historie ludzi są ważne, a same dziewczyny, nie najpiękniejsze, są kochane i to dla nich śpiewa się takie piosenki. Czy kochać można tylko profesjonalnie? Czy pasja ma być na wzór produkcji klipów z MTV?

To, że artysta konsekwentnie kroczy swoją specyficzną ścieżką, docenili ludzie z kanału NawrotkaTv, a ostatnio z ITV, którzy zdecydowali się na emisje tych materiałów.

Czy przypadły Wam one do gustu? Co o takim disco polo sądzicie? Czy można coś robić z większym sercem, niż talentem, a przy tym robić coś wartościowego? Czy disco polo musi być tylko jedno?

Podsumowanie zespołu: specyficzny klimat początku lat 90-tych, który jest tak widoczny w produkcjach ADAMO sprawia, że wszyscy przecieramy oczy ze zdziwienia i zastanawiamy się, czy czasem nie przenieśliśmy się w czasie dwie dekady wstecz, czy może to Adam z zespołem jakimś sobie tylko znanym sposobem odwiedził nas prosto ze wspomnień przeszłości.

 

Źródło: http://zespoladamo.manifo.com/
http://www.youtube.com/user/adamo19723/videos?flow=grid&view=0
http://www.youtube.com/user/NawrotkaTv/videos?view=0

Przygotował: Mr Coco Jamboo

Udostępnij!

6 komentarzy do ADAMO

 1. tomek r pisze:

  Zespół Deuter swego czasu znany był wszędzie, jeszcze mam gdzieś ich kasetę. Bardzo doberze, że Pan Adam, mimo tego, że pochodzi z naszej małej Ropienki, próbuje coś zrobić w swoim życiu, do czegoś dojść i ma jakieś ambicje. Według mnie, jemu już się udało. Dwa pełne nagrania, występy w całej Polsce, teraz to tylko kontynuowanie pasji, która drzemie gdzieś tam od lat i wciąż bardzo przyjemnie się go słucha, szczególnie tych dawnych kawałków, jak właśnie “Złote liście”, gdzie wręcz przypomina mi się, gdy jako mały gówniarz jeździłem z wujkiem “maluchem” z radiem kaseciakiem przy właśnie tych kawałkach. Coś pięknego. Pan Adam już zawsze będzie człowiekiem kojarzonym u nas z muzyką i jak to moja mama mówi “jak Adam gra, to trzeba iść” 😀

   
 2. Adamo pisze:

  Tomku dziekuje w imieniu swoim oraz całego zespołu Adamo za te miłe i ciepłe słowa pozdrawiamy serdecznie

   
 3. mentor pisze:

  Deuter była jedną z najbardziej rozpoznawalnych ekip disco polo na podkarpaciu, akurat kiedy zdobywali ogromną popularność ekipa sie rozpadła, szkoda, Adam musial sam odbudowac sobie marke i jak widac to sie mu udało, powodzenia zycze.

   
 4. Bela Zdziebko pisze:

  Adam cieszę się z Twoich sukcesów,życzę ci abyś dalej rozwijał swój talent. Fajnie,że ci się wiedzie i robisz to co lubisz.

   
 5. Adamo pisze:

  Dziekuje serdecznie za komentarze od Pani Zdziebko i Mentora bardzo miło jest przeczytac takie słowa pozdrawiam serdecznie wraz z całym zespolem Adam

   

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>